Abp Życiński przeprasza za księdza pedofila

Metropolita lubelski abp Józef Życiński przeprasza matkę 10-letniej dziewczynki molestowanej przez księdza z parafii w Trawnikach

W poniedziałek lubelski sąd skazał za to księdza Mirosława W. na pięć lat więzienia. 38-letni duchowny sam wystąpił o wymierzenie mu takiej kary bez procesu. Sąd uznał, że dowody jego winy wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze nie pozostawiają wątpliwości. – Kara orzeczona w tej sprawie jest karą surową. Jednak jest ona adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu oskarżonego oraz jego winy – powiedział sędzia Sławomir Kaczor po wydaniu orzeczenia. Wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura zarzuciła duchownemu wielokrotne molestowanie 10-letniej Oli podczas wakacji roku 2003 i 2004 r. Według śledczych Ola, która przyjechała do Trawnik w odwiedziny do dziadków została zwabiona na plebanię przez Mirosława W. pod pozorem układania świętych obrazków. Tam ksiądz dopuścił się czynów lubieżnych.

Latem zeszłego roku przed kolejnym wyjazdem do Trawnik Ola zaczęła się moczyć i mieć problemy z mówieniem. Wtedy opowiedziała o wszystkim rodzicom, którzy donieśli na Mirosława W. do prokuratury. Śledczy chcieli księdza przesłuchać, jednak nie było go w Trawnikach. Okazało się, że duchowny wystąpił o bezterminowy urlop zdrowotny i wyjechał na Ukrainę. Został zatrzymany w połowie lutego tego roku, kiedy niczego nie spodziewając się wrócił do Polski.

Początkowo ksiądz nie przyznawał się do zarzutów. Wszystko zmieniło się w marcu: na dzień przed skierowaniem do sądu aktu oskarżenia adwokat księdza przesłał prokuraturze wniosek o dobrowolnie poddanie się karze. Duchowny do dziś przebywa w areszcie.

Następnego dnia po ogłoszeniu wyroku rzecznik prasowy metropolity lubelskiego, ks. Mieczysław Puzewicz, poinformował, że abp Józef Życiński wysłał list do matki molestowanej dziewczynki. – Metropolita pisze w nim, że jako bezpośredni przełożony księdza pragnie gorąco przeprosić za jego nieodpowiedzialne zachowania, które stały się przyczyną cierpienia jej dziecka. Wyraża w nim też nadzieję, że ta dramatyczna sytuacja nie będzie rzutować na życiową postawę wobec Boga pokrzywdzonych osób i zapewnia o modlitwie w tej intencji – powiedział „Gazecie” ks. Puzewicz.

Jako pierwsza za zachowanie księdza publicznie przeprosiła przed dwoma laty kuria siedlecka, kiedy do aresztu trafił 43-letni Zbigniew Sz., proboszcz parafii w Połoskach koło Białej Podlaskiej podejrzany o molestowanie kilkuletnich uczennic z miejscowej szkoły podstawowej. Następnego dnia rzecznik kurii ks. Paweł Siedlanowski w specjalnym oświadczeniu złożył „wyrazy ubolewania i przeproszenia osobom, które mogły zostać pokrzywdzone”. Ksiądz Zbigniew Sz. został skazany za molestowanie seksualne uczennic na karę więzienia.

[2006] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: