Sprawdzą księdza

Prokuratura w Świdnicy wszczęła śledztwo w sprawie kradzieży barokowej figurki Maryi z Dzieciątkiem.

Zabytek, który zniknął z kościoła w Witoszowie, kilka tygodni temu na aukcji internetowej na Allegro próbował sprzedać duchowny. Ksiądz kilka lat temu był wikarym w tej parafii. Śledczy sprawdzają, jakie jeszcze przedmioty zginęły z kościoła i czy wikary już wcześniej nie handlował kradzionymi ze świątyń przedmiotami.

– Zleciliśmy dokładną kontrolę tej świątyni konserwatorowi zabytków, policja przeszukała obecną parafię księdza, sprawdzane są jego transakcje w internecie, a w najbliższych dniach on sam będzie przesłuchany – mówi Monika Kowalska z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy.
Wiadomo, że sprawa nie dotyczy tylko tego zabytku. Z kościoła zniknęło co najmniej kilkanaście innych, a monstrancja z XVIII w., którą proboszcz 4 lata temu uznał w dokumentach za zaginioną, odnalazła się w piwnicy, schowana i przygotowana do wyniesienia.

– To smutne, ale wszystko wskazuje na to, że ten kościół był przez lata ograbiany – mówi ksiądz Jarosław Lipniak, który miesiąc temu objął parafię w Witoszowie.

[2008] GazetaWroclawska.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: