Kościelny monopol na cmentarzach

Lubelski kościół rektoralny stosuje praktyki monopolistyczne na znajdujących się w jego zarządzie cmentarzach – orzekł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kościół nie zgadzał się, by na cmentarzach przy Lipowej i Unickiej inne firmy kopały, budowały i remontowały groby. Nie mogły nawet przywieźć zwłok do cmentarnej kaplicy, bo zdaniem kościoła nie pozwala na to prawo liturgiczne. Takiego zakazu nie ma. Nie jest to związane z przepisami liturgicznymi i wykonują to po prostu pracownicy cmentarza – mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor delegatury UOKiKu w Lublinie.

Urząd zajął się sprawą po zawiadomieniu od jednego z przedsiębiorstw pogrzebowych. W swej decyzji stwierdza, że zarządca cmentarza ograniczał konkurencję.

Linia obrony była prosta, kościół wyjaśniał, że nie dotyczą go przepisy o konkurencji, bo nie jest firmą. Zdaniem dyrektor Wiszniowskiej kościół to firma jak każda inna: zarządza cmentarzem, ma REGON, świadczy usługi, pobiera za to określone kwoty.

Kościół ma teraz dwa wyjścia – wykonać decyzję i wpuścić na cmentarz konkurencję, albo złożyć odwołanie. Jeśli nie wybierze żadnej z tych dróg, zapłaci karę.

[2004.08.24] Lublin.Eska.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: