Do kieszeni księdza zamiast dla chorych

49-letni ksiądz Alfredo Luberto, były szef kościelnej instytucji pomocy społecznej imienia Jana XXIII w Serra d’Aiello koło Cosenzy (południowe Włochy), został we wtorek aresztowany przez policję finansową pod zarzutem malwersacji – poinformowały włoskie media.

Ksiądz Luberto jest podejrzany o przynależność do organizacji przestępczej, niezapłacenie świadczeń społecznych w wysokości 15 mln euro oraz ukrycie zysków w wysokości 13 mln euro.

Instytut pomocy społecznej im. Jana XXIII jest kierowany przez fundację, której właścicielem jest kuria arcybiskupia w Cosenzy.

Dochodzenie w sprawie oszustw w kościelnej instytucji, przeżywającej w ostatnim czasie poważny kryzys finansowy, prowadzono od dłuższego czasu. W jego trakcie ujawniono gigantyczne oszustwa i fałszowanie ksiąg finansowych. Okazało się, że pieniądze z kasy władz regionalnych, przeznaczone na pomoc dla kilkuset przebywających w ośrodku starszych i niepełnosprawnych ludzi oraz zatrudnionych tam lekarzy i całego personelu trafiały przede wszystkim do kieszeni księdza oraz jego wspólników z zarządu instytucji. Jednego z nich – przedsiębiorcę – zatrzymano razem z księdzem.

Śledztwo wszczęto między innymi na wniosek pracowników, domagających się wypłacenia zaległych pensji.

[2007] Interia.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: