FiM – Holandia: duchowni molestowali dzieci

Kolejne państwo dołącza do czarnej listy afer seksualnych z duchownymi w roli głównej. W Holandii na światło dzienne wychodzą kolejne przypadki molestowania seksualnego dzieci przez katolickich księży. Niebawem będziemy mówić o setkach skrzywdzonych dzieci.

Liczba ujawnianych przypadków molestowania rośnie lawinowo. W Holandii, jak w wielu innych państwach, ręce nieobliczalnych duchownych wędrowały po ciałach niewinnych dzieci.

„Tylko w ostatnim tygodniu około 200 osób zarejestrowało się jako ofiary przemocy seksualnej w Kościele. Organizacja „Pomoc i Prawo” ustanowiona przez Kościół, aby pomóc ofiarom, musiała zatrudnić dodatkowy personel” – informuje Polskie Radio.

Przypadki wykorzystywania dzieci przez księży Kościoła katolickiego sięgają lat 60. i 70. Dochodziło do nich wówczas najczęściej w katolickich szkołach i internatach. W mieście Heerenberg młodych chłopców molestowali salezjanie. Ale zgłaszane przypadki sięgają roku 2000.

Wszystko wskazuje na to, że i w Holandii Kościół będzie musiał zmierzyć się z gigantyczną falą roszczeń i nastawić na wypłatę ogromnych odszkodowań. W holenderskiej prasie pojawia się suma miliona euro, która miałaby być zarezerwowana na wypłatę. We wtorek z problemem zmierzy się holenderski episkopat.

***

Tymczasem coraz bardziej wrze w Niemczech, gdzie również Kościół jest na cenzurowanym z powodu pedofilskiej afery. Niemiecka minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger wygłosiła szokujący komentarz:

„Watykan utrudnia wyjaśnienie afery pedofilskiej w instytucjach Kościoła katolickiego”.

Jej zdaniem w Niemczech napotyka się na potężny kościelny mur milczenia. Jak mówi minister, „w katolickiej Kongregacji (Nauki) Wiary od 2001 roku obowiązuje dyrektywa, by również ciężkie przypadki molestowania w pierwszej kolejności podlegają tajnej kontroli papieskiej i nie powinny być przekazywane dalej poza Kościół, lecz badane w postępowaniu wewnętrznym”.

[2010] FaktyiMity.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: