Częstochowa: Sąd uniewinnił księdza Rafała P. z zarzutu wyłudzenia odszkodowania

Wczoraj Sąd Rejonowy uniewinnił ks. Rafała P., wikarego z parafii w Miedźnie w powiecie kłobuckim. Z duchownym wraz na ławie oskarżonych zasiadał jego znajomy Piotr K. Prokuratura oskarżyła obu mężczyzn o wprowadzenie w błąd policjantów i o wyłudzenie ponad 18 tys. zł odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Ksiądz chciał dobrowolnie poddać się karze. Zgodził się na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. – Ta sprawa ma charakter cywilny i nie powinna być objęta aktem oskarżenia – uzasadniała wyrok uniewinniający wobec oskarżonych sędzia Mariola Kluk. – Doszło do kolizji, ale sąd nie dopatrzył się oszustwa. Ubezpieczenie i tak i tak by zostało wypłacone. Celem tych panów nie było wyłudzenie, ale
uniknięcie odpowiedzialności za spowodowanie kolizji.

Chodzi o kolizję z 3 grudnia 2008 roku. Ksiądz jadąc swoim volkswagenem golfem uderzył w tył renaulta, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w Zawierciu i uciekł z miejsca zdarzenia. Wcześniej zeznał przed sądem, że w Krakowie wypił jedno piwo. – Po kolizji odjechałem dwa kilometry i zatrzymałem się na parkingu. Zobaczyłem, że zginęła mi tablica rejestracyjna. Potem pojechałem do Częstochowy i opowiedziałem koledze o zdarzeniu. Piotr zgłosił się za mnie na policję. Bałem się badania na trzeźwość. Strach we mnie wstąpił – zeznawał P. Sprawa wyszła na jaw dzięki zeznaniom małego świadka koronnego, który w 2009 roku zeznając w aferze narkotykowej opowiedział o kolizji z udziałem księdza organom ścigania. Ks. Rafał P. to bohater kalendarza Opoki na 2011 rok. Słynie z aktywizacji ubogich i ludzi z marginesu. Ma na swoim koncie między innymi organizację meczy hiphopowcy kontra księża. – Poprosimy sąd o pisemne uzasadnienie wyroku i będziemy rozważać apelację – mówi Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej.

Kuria Metropolitalna nie chce wypowiadać się o procesach księży. – Nie znam sprawy z księdzem P. – twierdzi ks. Andrzej Kurdybelski, rzecznik prasowy Kurii.

Parafianie z Miedźna twierdzą, że ks. Rafał to dobry duszpasterz. – Spełnia swoją posługę bardzo rzetelnie. Integruje społeczeństwo, pracuje z dziećmi i młodzieżą – przekonuje Piotr Derejczyk.

[2011] DziennikZachodni.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: