Trzech księży molestowało dzieci

Trzech katolickich księży w latach 1940-70 popełniło przestępstwa na tle seksualnym wobec dzieci. Ich ofiary to trzy dziewczynki i dwóch chłopców – wynika z przedstawionego przez Kościół katolicki w Szwecji raportu na temat pedofilii wśród duchownych.

Wstępne wyniki wewnętrznego dochodzenia rozpoczętego przez Kościół katolicki w Szwecji ujawnił w sobotę w programie „Nyhetsmorgon” telewizji TV4 biskup Sztokholmu Anders Arborelius.

Poinformował, że wpłynęły cztery skargi na czterech duchownych. Ostatecznie potwierdzono trzy przypadki molestowania seksualnego, których dokonano w latach 1940-70. „Dla księży, którzy to zrobili, nie może być odkupienia” – powiedział biskup Arborelius.

Z raportu wynika, że księża, krzywdząc dzieci, wykorzystywali swoją pozycję i zaufanie. Ofiarami przemocy było dwóch chłopców z katolickiego sierocińca, spowiadająca się dziewczynka oraz jeszcze dwie dziewczynki, do których duchowny zbliżał się m.in. na obozie. Miał on również być w związku z ich matką.

Jeden z prześladowców już nie żyje, tożsamość drugiego nie została potwierdzona, natomiast trzeci jest na emeryturze i nie przyznaje się do winy.

Biskup Sztokholmu oświadczył w telewizji TV4, że nie wie, czy było więcej przypadków pedofilii i dlatego wezwał członków Kościoła do przekazywania ewentualnych informacji. – Tu nie ma przedawnienia, a to jest trudny temat, być może niektórzy potrzebują więcej czasu – powiedział.

W Szwecji Kościół katolicki liczy około 100 tysięcy wiernych; dominującym wyznaniem w tym kraju jest luteranizm.

[2001] WP.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: