48-letni ksiądz oskarżony o pedofilię

Prokuratura w Rawie Mazowieckiej oskarżyła 48-letniego mężczyznę o pedofilię. Według mediów chodzi o księdza jednej z okolicznych parafii. Duchowny miał dopuścić się przestępstw seksualnych wobec pięciu chłopców poniżej 15. roku życia. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Prokuratura nie informuje, że oskarżenie dotyczy duchownego, a jedynie 48-letniego mężczyzny z jednej z gmin w powiecie rawskim. Media od kilku miesięcy donoszą, że podejrzanym jest proboszcz jednej z parafii w okolicach Rawy Maz. Akt oskarżenia trafił już do tamtejszego sądu.

48-letni mężczyzna jest oskarżony o popełnienie przestępstw o charakterze seksualnym wobec pięciu małoletnich chłopców, którzy w chwili tych czynów mieli od 13 do 15 lat. Zarzuty dotyczą okresu od stycznia 2002 do stycznia 2009 roku – powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania. W śledztwie oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Rawska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie w marcu tego roku po tym, jak zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa złożył jeden z pokrzywdzonych, który teraz jest już dorosłym mężczyzną. 48-latek został zatrzymany na początku kwietnia i usłyszał pierwsze zarzuty.

– Pierwsze zarzuty dotyczyły mniejszej liczby pokrzywdzonych. W miarę postępów śledztwa i gromadzenia materiału dowodowego zakres zarzutów uległ poszerzeniu – wyjaśnił Kopania.

Według prokuratury oskarżony dopuszczał się zachowań o charakterze seksualnym w stosunku do chłopców poniżej 15. roku życia. W pewien sposób uzależniał chłopców od siebie, płacąc im za wykonanie drobnych prac, pożyczając pieniądze czy doładowując im telefony komórkowe.

Dowodami w tej sprawie – według śledczych – są głównie zeznania pokrzywdzonych i świadków, którzy wcześniej słyszeli ich relacje. Prokuratura dysponuje także zeznaniami świadków, wobec których oskarżony także miał dopuścić się tego typu zachowań seksualnych, ale miały one wówczas już ukończone 15 lat.

– Pokrzywdzony, który złożył zawiadomienie, został przesłuchany w obecności psychologa, który uznał jego zeznania za wiarygodne. Jak ustalono, na jego szkodę w latach 2007-08 oskarżony dopuścił się wielokrotnie przestępstw seksualnych – dodał prokurator.

Śledczy mają także nagranie zrobione telefonem komórkowym z rozmowy przeprowadzonej przez pokrzywdzonego z oskarżonym, które potwierdzają wersję tego pierwszego. Przeprowadzono ekspertyzę fonoskopijną nagrania, która potwierdziła, że nie zostało zmanipulowane. Badania z zakresu informatyki, dotycząca zabezpieczonych w mieszkaniu oskarżonego nośników danych i komputerów, nie dała podstaw do rozszerzenia mu zarzutów.

48-latek był badany przez biegłych psychiatrów i seksuologa, którzy uznali, że jest poczytalny i może ponosić odpowiedzialność karną. Obecnie przebywa w areszcie co najmniej do 2 października. O tym, czy w nim pozostanie, zdecyduje już sąd. Media informowały, że w obronie aresztowanego księdza parafianie zebrali ponad tysiąc podpisów.

[2012] WP.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: