Proboszcz z Piasku skazany

Ksiądz Michał M. ponad pół roku temu został skazany za molestowanie nieletnich parafianek na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Postanowił odwołać się od wyroku. Apelacja została w całości oddalona – poinformowała Gazetę Wyborczą sędzia Teresa Truchlińska-Babiracka, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Katowicach.

Ksiądz M. przez wiele lat był proboszczem parafii w miejscowości Piasek koło Pszczyny. Ponad dwa lata temu jej mieszkańcy dowiedzieli się o tym, że proboszcz molestował 13-letnią Magdę. Do zdarzenia doszło w śmigus-dyngus. Magda wraz z innymi dziećmi bawiła się przy domu parafialnym. Chłopcy zaczęli polewać dziewczynki wodą. Te, rozchichotane, schroniły się w budynku parafii. W pewnym momencie do pomieszczenia, do którego uciekła Magda, wszedł ksiądz Michał M., zamknął drzwi i nie pozwolił jej wyjść. Później zaczął ją dotykać.

Matka dziewczynki poinformowała o wszystkim prokuraturę. Kiedy ludzie w Piasku o wszystkim się dowiedzieli, okazało się, że Magda nie była pierwsza. Wkrótce potem do prokuratury zgłosiły się matki Karoliny i Dominiki. Obie 13-latki były molestowane przez proboszcza w czasie wycieczki do Wisły.

Według kodeksu karnego Michał M. dopuścił się wobec dziewczynek tzw. innych czynności seksualnych.

Kiedy prokuratura postawiła proboszczowi zarzuty, katowicka Kuria Metropolitalna poinformowała, że M. zostanie przeniesiony do parafii poza region. Jak jednak ustaliła Gazeta Wyborcza, ksiądz został oddelegowany niedaleko, bo do parafii w Suszcu koło Pszczyny.

Prawomocny wyrok oznacza, że się do niego dostosujemy – zapewnił wczoraj w rozmowie z „Gazetą” ks. Józef Pawliczek, kanclerz katowickiej kurii. Nie chciał jednak zdradzić, do jakiej parafii trafi Michał M.

[2006] Press.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: