FiM – Bratnia dusza

Na ogrodzeniu okalającym franciszkański klasztor w Pakości znajduje się gablota, a w niej plakat z napisem: „Życie to nie gra, udowodni ci to FRA!”. Dobitnie przekonało się o tym miejscowe dziecko – ofiara seksualnych zachcianek jednego z mnichów…

Pakość to niewielkie miasteczko w powiecie inowrocławskim, słynące z Honorowego Obywatela kardynała Józefa Glempa (otrzymał ów tytuł we wrześniu 2005 r.) i Kalwarii Pakoskiej, znanej też jako Jerozolima Kujaw. Na kościelnej mapie Polski miasto przypisane jest do archidiecezji gnieźnieńskiej, a duszami jego mieszkańców (ok. 5,5 tys.) zarządzają franciszkanie z poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu, obsługujący Kalwarię i administrujący jedyną w okolicy przyklasztorną parafią św. Bonawentury.

„Tutaj znajduje się prowincjalne centrum duszpasterstwa powołaniowego oraz młodzieży franciszkańskiej. Ośrodek przeznaczony jest głównie dla dzieci i młodzieży, którzy mogą tu miło i radośnie przeżywać spotkanie z Bogiem i św. Franciszkiem z Asyżu podczas rekolekcji czy dni skupienia. Zapraszamy do odwiedzenia naszych skromnych, ale gościnnych progów. To miejsce jest dla Ciebie!” – wabią małolatów mnisi na stronie internetowej zakonu, oferując w Pakości noclegi, rekreację i rozmaite zajęcia religijne.

###

W kronice policyjnej styczniowych „Wiadomości Pakoskich” (periodyk wydawany przez Radę Miasta) ukazała się maleńkim drukiem taka oto notatka:

„Prokuratura Rejonowa w Inowrocławiu nadzoruje śledztwo przeciwko Krzysztofowi P., podejrzanemu o czyn z art. 200 par. 1 kodeksu karnego. Sprawa dotyczy jednej osoby pokrzywdzonej. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Inowrocławiu zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Decyzja ta nie jest prawomocna, gdyż Krzysztof P. złożył od niej odwołanie do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy”.

Pobił, okradł, oszukał…?

Lokalna gazeta nie tylko zakamuflowała paragrafem przestępstwo „obcowania płciowego z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszczenia się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej…”, za co Krzysztof P. może gnić w więzieniu na-wet 12 lat, ale też nie zająknęła się, że podejrzanym o pedofilię jest franciszkanin używający na co dzień imienia zakonnego S. i pod takim jest znany mieszkańcom Pakości.

– Franciszkanie są od dziesiątków lat zrośnięci z miastem i sprawują tu niepodzielną władzę duchową. Nie podskoczy im żaden burmistrz, radny czy biznesmen, więc ta notatka w „Wiadomościach” i tak jest dowodem ogromnej odwagi redaktora – tłumaczy nam jeden z urzędników ratusza.

Ale nic to wobec kamuflażu za-stosowanego przez inowrocławską prokuraturę, która potrzebowała prawie roku na przeprowadzenie kilku stosunkowo prostych czynności procesowych…

###

Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa przez zakonnika wpłynęło do prokuratury w trzeciej dekadzie marca 2007 r. Spełniła wówczas swój obowiązek Wanda Bańkowska – ówczesna dyrektorka miejscowego gimnazjum, zaalarmowana przez nauczyciela historii Ryszarda Kuflewicza (wielokrotnie już wybierany przez uczniów na rzecznika ich praw), u którego molestowany seksualnie chłopiec (poza szkołą – ministrant) szukał ratunku.

Procedura w takich sprawach jest ściśle określona: ofiary przestępstw seksualnych mające mniej niż 15 lat przesłuchuje nie prokuratura ani policja, lecz sąd w obecności biegłego psychologa, i to tylko jeden raz, o ile nie wyjdą później na jaw nowe, istotne okoliczności lub nie zażąda tego podejrzany, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego.

Sąd w Inowrocławiu przesłuchał chłopca stosunkowo szybko, a biegły nie miał żadnych zastrzeżeń do jego prawdomówności.

– Ten dzieciak jest niesłychanie wrażliwy, szczery, uduchowiony i bardzo wierzący. Można by nawet rzec, że fanatycznie religijny. Traktuje wielebnych jak autentycznych bezpośrednich łączników z Panem Bogiem. Tym większy więc przeżywał dramat, że jeden z nich wyładowywał na nim swoje chore chucie seksualne – mówi „FiM” osoba znająca kulisy śledztwa.

###

Gdy zeznania złożyli już dorośli (rodzice pokrzywdzonego i niektórzy nauczyciele), wydawało się, że nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby franciszkaninowi postawić zarzuty, a następnie odseparować go od możliwości wpływania na chłopca. Tymczasem ten został dwukrotnie jeszcze poddany badaniom psychologicznym i dopiero wtedy, gdy nie udało się znaleźć jakiejkolwiek luki w jego zeznaniach, brat S. trafił 8 stycznia 2008 roku do aresztu, utrzymanego 6 lutego postanowieniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w którym rozpatrywano zażalenie podejrzanego.

Zapytaliśmy szefa inowrocławskiej prokuratury, dlaczego śledztwo wszczęte wiosną ubiegłego roku trwało tak długo.

– Wiosną? Być może, nie pamiętam. Trwało długo, bo trzeba było przesłuchać dziecko, czym przecież zajmuje się sąd i psycholog – odparł prokurator Andrzej Burzyński.

– Sąd uporał się z tą kwestią stosunkowo szybko…

– My zrobiliśmy wszystko, co trzeba, a nawet więcej – zakomunikował nam prok. Burzyński, ucinając rozmowę i odsyłając do rzecznika prasowego nadrzędnej Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

– Sami dowiedzieliśmy się o sprawie dopiero przed kilkoma dniami, więc jeszcze nie wiem, dlaczego śledztwo trwało prawie rok. Czekamy na akta i rzecz całą gruntownie wyjaśnimy – zapewnił „FiM” prokurator Jan Bednarek z bydgoskiej Prokuratury Okręgowej.

###

Franciszkanie z Pakości przekonują wiernych, że aresztowanie ich konfratra jest „szytą grubymi nićmi” prowokacją. Reguła zakonna mnichów – w rozdziale VII „O nakładaniu pokuty braciom grzeszącym” – powiada, żeby „się nie gniewali i nie oburzali z powodu czyjegoś grzechu, bo gniew i oburzenie są dla nich samych i dla innych przeszkodą w miłości”, więc raczej nie doczekamy się, żeby potępili brata S.

Pytani o niego tubylcy milkną, i tylko na forum internetowym można znaleźć wpisy typu:

„W Pakości był już franciszkanin złodziej, którego niby wyrzucono, a teraz świadczy usługi duszpasterskie w czarnej sutannie. Był również odmiennie zorientowany seksualnie, a także taki, który zmajstrował śpiewającej w kościele dziewczynie dziecko i w »nagrodę« przeniesiono go w okolice miejsca zamieszkania swojej lubej, aby miał blisko do potomka. Teraz mamy pedofila. Zaczynam się wstydzić, że tu mieszkam…”.

[2008] FaktyiMity.pl Nr 7(415)/2008

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: