Kościół w Kolumbii skazany za pedofilię

Sąd w Ibague skazał diecezję katolicką na wypłatę ćwierć miliona dolarów odszkodowania dwóm chłopcom, których gwałcił ksiądz. To pierwsza kara nałożona w Kolumbii na Kościół jako instytucję

Sam ksiądz, 65-letni Luis Enrique Duque Valencia, siedzi już więzieniu skazany na 18 lat za pedofilię. W 2007 roku był proboszczem w miasteczku Villa Hermosa i został oskarżony przez ojca dwóch chłopców – siedmio- i dziewięcioletniego, których ten powierzył jego opiece.

Ojciec i matka, którzy stracili ziemię i wraz z dziećmi musieli uciekać z rodzinnych stron przed wojną domowej, zatrzymali się w miasteczku i zaczęli zarabiać na chleb jako rzemieślnicy domokrążcy. Byli tak biedni, że nie byli w stanie wykarmić dzieci, a ponieważ w miasteczku nie znali nikogo, zwrócili się do proboszcza o pomoc. Ten wziął chłopców na utrzymanie do czasu, aż rodzice staną na nogi.

Pewnego dnia chłopcy wyznali rodzicom, że ksiądz dobiera się do nich przed zaśnięciem. Rodzice zawiadomili prokuraturę, która zatrzymała duchownego. Śledztwo się ślimaczyło, ksiądz wyszedł z aresztu przed procesem i zbiegł. Policja odnalazła go w miasteczku El Santuario dwa lat później. W 2009 roku został skazany na 18 lat więzienia.

Apelację kurii diecezjalnej odrzucono ze względu na „niepodważalne dowody przestępstwa”.

Jednak kuria diecezji Libano-Honda, której podlegał proboszcz, uparcie odmawiała udzielenia pomocy materialnej skrzywdzonej rodzinie. Sąd w Ibague przyjął więc skargę na Kościół jako instytucję odpowiedzialną za przestępstwa jednego z kapłanów. I skazał macierzystą diecezję księdza na 430 mln pesos (240 tys. dolarów) odszkodowania dla rodziców chłopców.

– Sprawiedliwości stało się zadość, bo diecezja nigdy nie chciała pomóc materialnie rodzinie – oświadczył adwokat rodziny Jaime Berján Rodriguez.

Jednak diecezja dalej nie przyznaje się do odpowiedzialności za postępki księdza i uważa, że odszkodowanie powinien zapłacić duchowny. I złożyła wniosek o kasację wyroku. Zdaniem biskupa Juana Vicente Córdoby, sekretarza konferencji biskupów Kolumbii, ksiądz Duque jest ukarany i skazany, a Kościoła nie wiąże z nim żaden związek służbowy, lecz jedynie duchowy.

Zresztą suma jest wyolbrzymiona – dodał hierarcha. – Kościół musiałby sprzedać katedrę w Libano, żeby zdobyć pieniądze.

Wyrok z Ibague to ważny precedens w katolickiej Kolumbii. W ostatnich latach tamtejsze sądy skazały za pedofilię sześciu kolejnych księży. Wszyscy mają zostać usunięci z Kościoła.

Biskup Córdoba obiecał to miesiąc temu, informując, że zwrócił się w tej sprawie o pozwolenie do Benedykta XVI. Podkreślił jednocześnie, że w Kolumbii pedofilia w Kościele „nie osiągnęła tak poważnych rozmiarów jak w innych krajach”.

Nigdy dotąd jednak, w przeciwieństwie do USA, sądy kolumbijskie nie skazywały Kościoła jako instytucji na wypłacenie zadośćuczynienia na rzecz ofiar pedofilów księży. Wyrok z Ibague jest pierwszy.

[2011] Wyborcza.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: