Proces księdza Jasińskiego odroczony

Przełożony zakonu marianów stanął przed sądem za nielegalne wyjęcie zwłok 14-letniego chłopca z grobu i pochowanie go bez pozwolenia na terenie cmentarza Fair Mile w Henley-on-Themes w Oxfordshire.

Księdzu Wojciechowi Jasińskiemu postawiono zarzut „bezprawnego usunięcia zwłok z grobu”. Ze względu na niecodzienny charakter sprawy sąd w Worcester dał obronie i oskarżycielom więcej czasu na zbadanie okoliczności. Ks. Jasiński dostał również pozwolenie na wyjazd duszpasterski na Ukrainę. W sądzie ma pojawić się ponownie w lipcu.

Sprawa nielegalnej ekshumacji wyszła na jaw, gdy kuzyn zmarłego przyjechał z Polski odwiedzić grób, ale nie mógł go znaleźć we wskazanym miejscu. Okazało się, że kiedy marianie zdecydowali o sprzedaży należącego do nich terenu przy klasztorze St Raphael’s Convent w Bullingham w Herefordshire, ks. Wojciech Jasiński przeniósł stamtąd szczątki zmarłego w 1944 roku Witolda Orłowskiego, by – jak później powiedział – uniknąć „rozjechania grobu przez buldożery”. W październiku 2009 roku o. Jasiński urządził ponowny pochówek na cmentarzu Fair Mile w Henley, nie informując o nim ani władz, ani rodziny chłopca.

Kuzyn Witolda Orłowskiego powiadomił policję, która po przeprowadzeniu dochodzenia postawiła ks. Jasińskiego w stan oskarżenia, a także podjęła decyzję o ponownym, już oficjalnym pochówku. Marianin przyznał się wcześniej do winy, ale twierdził również, że „nie zrobił nic złego” i ekshumował szczątki „z miłosierdzia”.

W marcu tego roku przypadkowi spacerowicze odkryli kamień nagrobny Witolda Orłowskiego przy drodze w Rother eld Greys koło Henley.

[2011] Goniec.com

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: