Zakonnica biła, ale… nie celowo

Sąd Rejonowy w Augustowie warunkowo umorzył na rok postępowanie wobec zakonnicy, oskarżonej o naruszenie nietykalności osobistej niepełnosprawnej dziewczyny z Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej (woj. podlaskie).

Sąd uznał, że 67-letnia Jadwiga R. dopuściła się pobicia dziewczyny, ale nie zrobiła tego celowo, tylko po to by ją uspokoić. Według sędziego postępowanie oskarżonej miało niski stopień szkodliwości społecznej.

Latem 2009 roku turysta nagrał film, na którym widać, jak siostra bije po głowie i szarpie za włosy niepełnosprawną dziewczynę. Kiedy sprawa została nagłośniona przez media, prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie wyjaśniające.

Oskarżyła też zakonnicę o jednorazowe naruszenie nietykalności osobistej 19-letniej dziewczyny. Siostra zakonna nie przyznała się do winy.

Oskarżona chciała na początku procesu umorzenia sprawy. Swój wniosek argumentowała niską szkodliwością społeczną czynu. Jednak sąd wówczas odrzucił wniosek, bo uznał, że należy przeprowadzić proces, by do końca ustalić fakty.

Teraz sędzia uznał, że forma opieki zakonnicy nad podopieczną była nieakceptowalna, ale ogłaszając wyrok wziął pod uwagę, że młodzież z ośrodka jest chora i trudna do opieki.

Według niego, kobieta nie umiała sobie poradzić z zachowaniem podopiecznej, dlatego doszło do pobicia i szarpaniny.

Prokurator domagał się kary pozbawienia wolności w zawieszeniu i orzeczenia zakazu sprawowania opieki nad młodzieżą. Jednak sąd uznał, że skoro kobieta jest już na emeryturze i została odsunięta od opieki nad podopiecznymi nie ma powodu, by karać ją w taki sposób.

Jadwiga R. została obciążona opłata sądową w kwocie 60 zł i pozostałymi kosztami sądowymi. Wyrok nie jest prawomocny.

W Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej mieszka 50 niepełnosprawnych osób, m.in. z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, autyzmem, a także niepełnosprawnych fizycznie. Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

[2011] TVP.info

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: