Mianowanie po konflikcie z parafianami – nowy proboszcz w Mniowie

Biskup kielecki mianował księdza Tadeusza Bieleckiego nowym proboszczem w Mniowie. Zmiany domagali się od wielu miesięcy parafianie, ponieważ poprzedni proboszcz traktował ich parafię jak własny biznes.

O konflikcie między wiernymi z parafii św. Stanisława biskupa męczennika w Mniowie a ich proboszczem pisaliśmy kilka tygodni temu.

Zarzuty parafian

Parafianie, którzy powołali społeczny komitet obrony wiary od wielu miesięcy prosili biskupa kieleckiego o interwencję w sprawie ich proboszcza, księdza Henryka Byszewskiego. Wierni zarzucali swojemu księdzu, że traktuje parafię jak własny biznes, wprowadził obowiązkowy roczny podatek (100 zł) od każdej rodziny, pobierał bardzo wysokie opłaty za posługi kościelne (np. 1200-1400 zł za pogrzeb), nie zgadzał się na powołanie rady parafialnej, zezwalał na łączenie kilku funkcji przez jedną osobę (kościelny był jednocześnie grabarzem i szafarzem najświętszego sakramentu), mimo próśb parafian nie poszerzył furtki cmentarnej, przez co osoby niepełnosprawne, matki z małymi dziećmi miały utrudniony dostęp do cmentarza, prowadził spowiedź tak głośno, że słyszały ją inne osoby obecne w kościele, zaniechał odprawiania mszy na cmentarzu w dzień Wszystkich Świętych, traktował parafian w sposób obcesowy.

W liście do biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana wierni wytknęli swojemu proboszczowi blisko 30 zarzutów. Mimo ich próśb ksiądz Byszewski nie chciał się z nimi spotkać, żeby porozmawiać i wypracować jakiś kompromis. W niedzielę, 18 września parafianie po spotkaniu z proboszczem, na którym po raz kolejny nie doszli do porozumienia, zamknęli kościelne bramy. Przygotowali taczki i zagrozili, że jeśli ksiądz będzie próbował wejść do kościoła, zostanie wywieziony na nich z parafii. Przez całą noc pełnili dyżur przy kościele. Następnego dnia proboszcz złożył rezygnację. Obowiązki proboszcza pełnił w parafii św. Stanisława wikary ksiądz Robert Kowalski.

Dekret odczytany wiernym

Jak nas poinformował ksiądz Dariusz Gącik, ksiądz biskup Kazimierz Ryczan mianował nowym proboszczem w parafii św. Stanisława w Mniowie księdza Tadeusza Bieleckiego. Dekret biskupa został wczoraj odczytany wiernym w Mniowie podczas mszy świętych.

Ksiądz Tadeusz Bielecki ma 45 lat, pochodzi z Zielenic, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku, od 2007 roku był proboszczem w parafii św. Marty w Jaworzni. Cieszy się sympatią parafian, w niedzielę był przez nich uroczyście żegnany. Nowy urząd obejmie najprawdopodobniej od poniedziałku.

Jak się dowiedzieliśmy, ksiądz Henryk Byszewski przebywa na urlopie i nie został mianowany przez biskupa na żadną inną parafię.

[2011] EchoDnia.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: