Czy na pl. Biegańskiego obowiązują przepisy o dopuszczalnym hałasie?

Koncerty zagłuszają msze i uroczystości – pisze do prezydenta proboszcz św. Jakuba – Taki hałas jest wbrew przepisom – dodają okoliczni mieszkańcy. Nie mają racji

Pl. Biegańskiego to idealne miejsce na miejskie imprezy – uważa magistrat. A że po remoncie trzeba go wśród częstochowian spopularyzować, planów ma co niemiara. Na początku maja w odstępie niespełna tygodnia odbyły się dwa koncerty: jubileuszowy Muńka Staszczyka i reage. Prawie cały czerwiec działać Strefa Kibica zorganizowana na Euro 2012. Tymczasem niektórzy mieszkańcy placu koncertów ani głośnych imprez za oknem wcale sobie nie życzą. Jeden z nich opowiada: – Mam w telefonie możliwość mierzenia natężenia hałasu: podczas koncertu było ponad 100 decybeli przy normie 50 decybeli.

Skargi o poziom hałasu podczas koncertów na placu dotarły do częstochowskiej delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

– W strefie śródmiejskiej w mieście powyżej stu tysięcy mieszkańców dopuszczalny poziom hałasu to 55 decybeli w dzień i 45 w nocy – wylicza Renata Tysarczyk z WIOŚ. – W prawie ochrony środowiska jest także zapis, że nie wolno używać nagłośnienia w miejscach publicznych oraz terenie przeznaczonym do wypoczynku i rekreacji. Jest jednak wyjątek: okazjonalnie, podczas imprez kulturalnych, sportowych czy religijnych użycie nagłośnienia jest dozwolone, a maksymalny poziom hałasu nie jest określony. Czyli nie można mówić, że koncerty na placu łamią przepisy.

[2012] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: