Parafianie z Karpnik chcą zmienić diecezję

Parafianie z Karpnik koło Jeleniej Góry mają dość bezradności legnickiej kurii, która od 14 miesięcy nie potrafi usunąć z ich plebanii poprzedniego proboszcza. Mieli nadzieję dziś ostatecznie rozmówić się w tej sprawie z biskupem, ale go nie zastali. Zapowiadają, że następnym razem przyjadą do Legnicy z namiotami i rozpoczną oblężenie kurii.

Grupa kilkunastu mieszkańców Karpnik pojawiła się dzisiaj pod Kurią Biskupią w Legnicy. Są wykończeni trwającym od miesięcy konfliktem o plebanię zajmowaną przez ks. Marka Skolimowskiego.

– 14 miesięcy temu ksiądz Skolimowski został odwołany z funkcji proboszcza naszej parafii – opowiada Teresa Kania, przewodnicząca komitetu protestacyjnego. – Decyzja uprawomocniła się 18 maja 2012 roku. A ksiądz dalej siedzi na plebanii. Nowy proboszcz, powołany dekretem biskupa, od maja codziennie dojeżdża do nas z oddalonych o 15 km Mysłakowic, bo nie może wejść do plebanii. Ma kancelarię w samochodzie. Ks. Skolimowski nie oddał mu ksiąg parafialnych. Zamyka kościół, wiesza kłódki na cmentarzu, utrudniając grzebanie zmarłych i stawianie pomników.

Ks. Skolimowski nie chciał przyjąć parafii wskazanej mu przez biskupa. Nie zgodził się tez przenieść do Domu Księży Emerytów w Legnicy, choć kuria zapewniała mu nie tylko mieszkanie, ale też pieniądze za pracę w Caritasie. Problemem jest siedem koni, które jako zapalony hodowca trzyma przy plebanii w Karpnikach.

Za przeciąganie się konfliktu wierni z Karpnik obwiniają biskupa Stefana Cichego. Zapowiadają, że jeśli tym razem nie pomoże im pozbyć się byłego proboszcza, w przyszłym tygodniu wrócą do Legnicy w trzy autokary, rozbiją namioty przed budynkiem i zaczną oblężenie kurii. Ale wówczas poza eksmisją ks. Skolimowskiego będą żądać również odwołania biskupa Tadeusza Cichego z funkcji ordynariusza diecezji.

Protestujący żadnego z legnickich biskupów w kurii nie zastali. Trzy osoby z delegacji zgodził się przyjąć ks. kanclerz Józef Lisowski. Reszta czekała przed kratą przy wejściu.

– Usłyszeliśmy, że procedury wciąż się toczą. Od decyzji Kongregacji do Spraw Duchowieństwa, nakazującej opuścić parafię, ks. Skolimowski odwołał się do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Kuria czeka więc, co postanowi Watykan – relacjonują nam efekty spotkania mieszkańcy Karpnik.

Parafianie złożyli petycję, w której domagają się wyprowadzenia byłego proboszcza z plebanii. Zdecydowali, że w tej sytuacji do niedzieli będą oczekiwać w Karpnikach na przyjazd przedstawiciela kurii, który wyjaśni mieszkańcom status ks. Skolimowskiego.

W przesłanym wczoraj piśmie do wrocławskiego arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego poprosili, by ze względu na nieudolność legnickiej kurii parafię w Karpnikach przejęła inna diecezja. Zapowiadają, że jeśli Kościół katolicki nie będzie w stanie poradzić sobie z problemem, są gotowi zwrócić się o pomoc do zielonoświątkowców lub świadków Jehowy.

[2012] 24Legnica.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: