Kościół: musimy wiedzieć, kto nie chodzi na religię!

Wyobraźcie sobie, że banki chcą mieć dane osób, które nie są ich klientami. Że podobne żądania wysuwają operatorzy komórkowi. Skandal? Dla gdańskiej kurii to norma.

Sprawę wyciągnęło radio Tok Fm. Jak czytamy na portalu gazeta.pl:

Gdańska kuria odpowiedziała na pismo Rady Rodziców VI LO w Gdańsku. Ksiądz katecheta zebrał adresy uczniów, którzy nie chodzą na religię i rozesłał donosy do odpowiednich parafii. Rodzice uczniów zareagowali i w ostrym piśmie do kurii zażądali wyjaśnień.

I najlepsze:

– Ksiądz Łukasz Idem napisał, że ta informacja jest im potrzebna, bo młodzież nie uczęszczająca na lekcje religii nie będzie dopuszczona do pełnienia funkcji matki chrzestnej bądź ojca chrzestnego – mówi dyrektor VI LO w Gdańsku Tomasz Zbierski. – Z tych względów, zdaniem kurii, ksiądz katecheta nie naruszył ustawy o ochronie danych osobowych, gdyż „jest to niezbędne do wykonywania statutowych zadań kościołów”.

Biedny gdański Kościół. W jakim świecie żyje gdańska kuria, że metodami właściwymi dla policji lub urzędów skarbowych, tworzy ewidencję ludzi nieprzychylnych nauczaniu religii w szkołach? Odpowiedź sama się nasuwa: w świecie, gdzie święte opłotki kurii otaczają hordy pseudokatolików czekających tylko na sprowanowanie chrztu niewinnych owieczek. Hordy, bo w ich skład wchodzi każdy, kto w liceum nie chodzi na religię. Nie „wystąpił z Kościoła”, nie „nie wierzy w Jezusa”, ale rezygnujący z tej najwyższej i najsłodszej strawy duchowej jakim są dla młodzieży lekcje katechezy.

Sprawą ma się zająć rzecznik praw obywatelskich. Jest tylko jeden problem. Konkordat:

Gdańska kuria tłumaczy, że działanie księdza i instrukcja z Wydziału Katechetycznego są zgodne z Konkordatem. Przywołali art. 12 Konkordatu: „w sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym”.

Jeśli to nie jest „inną sprawą”, to co ma nią być?

[2009] Pardon.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: