Ksiądz ukarany. Udzielił ślubu kobiecie, która zmieniła płeć

Arcybiskup Florencji Giuseppe Betori podjął decyzję o usunięciu ze wspólnoty parafialnej księdza, który dzień wcześniej udzielił kościelnego ślubu mężczyźnie i kobiecie, która wcześniej była mężczyzną i przeszła operację zmiany płci.

W związku z polemikami, jakie wywołała ta sprawa, ordynariusz archidiecezji we Florencji nakazał księdzu Aleksandro Santoro „przeżyć okres refleksji i modlitwy”. Sformułowanie to, zawarte w oficjalnym komunikacie miejscowej kurii, oznacza de facto karę dla kapłana.

Ksiądz Santoro udzielił ślubu kościelnego 64-letniej Sandrze Alvino i 58-letniemu Fortunato Talotta, którzy cywilny związek małżeński zawarli 25 lat temu. Kapłan udzielił ślubu, mimo że w liście skierowanym przed kilkoma dniami do kobiety, która urodziła się jako mężczyzna, arcybiskup Betori powtórzył sprzeciw wobec tego sakramentu, wcześniej wyrażony już przez jego poprzednika.

„Symulacja sakramentu”

W nocie archidiecezji podkreślono, że w kościele w miejscowości Piagge odbyła się „symulacja sakramentu”, a akt ten uznano za „pozbawiony wszelkiej wartości i mocy”. Według strony kościelnej zabrakło „elementów konstytutywnych”, aby mogło dojść do zawarcia ślubu kościelnego.

Ponadto w oświadczeniu mowa jest o tym, że taki „poważny” czyn wywołał „niezadowolenie i konfuzję” we „wspólnocie chrześcijańskiej i opinii publicznej”. Może to, stwierdza się w nocie, prowadzić błędnie do wniosków, że w Kościele „uległy zmianie niezbędne warunki do zawarcia małżeństwa kanonicznego”.

[2009] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: