Koniec konfliktu w boryszewskiej parafii

Jak wynika z naszych informacji, ksiądz biskup Andrzej Dziuba, ordynariusz Diecezji Łowickiej, zdecydował się na dokonanie zmian w boryszewskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnego proboszcza ma zastąpić ksiądz doktor Jacek Skrobisz, były rektor Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Wygląda na to, że w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie nastąpi spokój. Dotychczasowego proboszcza księdza Andrzeja Gałaja ma zastąpić ksiądz dr Jacek Skrobisz, były rektor Seminarium Duchownego w Łowiczu. Obecnie ksiądz Jacek Skrobisz jest proboszczem parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Lubani i wykładowcą w łowickim seminarium.

Przy okazji warto dodać, że ksiądz Jacek Skrobisz był przez kilka lat wikarym w parafii MBNP w Boryszewie. Według naszych informacji to właśnie jego – tak lubiany przez parafian poprzedni proboszcz ks. prał. Józef Kwiatkowski – widział jako swojego następcę.

Zawiedzione nadzieje

Tak się jednak nie stało i nowym proboszczem został ksiądz Andrzej Gałaj. Początkowo parafianie byli zachwyceni nowym proboszczem. Młody, gruntownie wykształcony duchowny wydawał się gwarantem kontynuowania dynamicznego rozwoju parafii, zapoczątkowanego przez proboszcza Józefa Kwiatkowskiego. Potem wybuchł konflikt pomiędzy częścią parafian a nowym proboszczem. Przeciwnicy zarzucają mu, że pozbył się z parafii prałata Kwiatkowskiego.

Zdaniem części parafian, obecny proboszcz doprowadził też do zburzenia starej plebanii i domu parafialnego, choć w ich remont włożono setki tysięcy złotych. Kością niezgody okazała się budowa nowej plebanii i domu parafialnego. Inwestycja pochłonęła ponad milion złotych, których parafia nie ma. Aby zapłacić wykonawcy, pożyczono od Kurii 500 tys. zł. Pozostałe pół miliona trzeba znaleźć do końca tego roku. Problem jednak w tym, że parafianie nie zamierzają w tym pomagać.

Proboszczowi zarzucano również mobbing wobec księży. Jego ofiarą miał paść podobno jeden z wikariuszy, który załamał się psychicznie i przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Wszystkim tym zarzutom zaprzecza jednak proboszcz. Twierdził, że nic takiego nie miało miejsca.

Blokowanie biskupa

Słowa proboszcza zaostrzyły tylko konflikt. Parafianie zaczęli słać pismo za pismem do Kurii, żądając od biskupa odwołania ks. Gałaja. Pod pismami do Kurii podpisywały się setki osób.

Największe apogeum konflikt osiągnął w czerwcu. Wtedy boryszewską parafię odwiedził ksiądz biskup Andrzej Dziuba. Na jego przyjazd oczekiwało ponad stu przeciwników proboszcza. Czekali w nadziei, że uda im się porozmawiać z biskupem o trwającym konflikcie.

Nic jednak z tego nie wyszło. Przeciwnicy ks. Gałaja mieli tylko kilka chwil na wręczenie petycji, ale już do żadnej rozmowy nie doszło. Biskup stwierdził, że nie będzie rozmawiał o konflikcie, bo przyjechał się modlić. Nie zraziło to jednak parafian, którzy postanowili czekać na ponowne pojawienie się ordynariusza. Część z nich próbowała wejść na spotkanie. Okazało się to niemożliwe, gdyż proboszcz pozamykał wszystkie drzwi prowadzące do kościoła. Wtedy zdesperowani parafianie zablokowali samochód biskupa, aby ten nie odjechał i wysłuchał ich postulatów. Tylko dzięki interwencji towarzyszącego biskupowi ks. sekretarza Piotra Karpińskiego, udało się rozładować napiętą sytuację i ordynariusz mógł opuścić parafię.

Dotrzymają obietnicy?

Kilka dni po tym wydarzeniu ks. Karpiński – w wywiadzie dla Gościa Łowickiego – stwierdził, że sprawa odwołania księdza Gałaja: „To przypadek skomplikowany, wieloaspektowy, w którym mieszają się racje i argumenty jednych z pomówieniami i złą wolą innych”. Zapewnił również, że: „Biskup sprawę ciągle bada i dąży do podjęcia takiej decyzji, która rozwiązałaby tę bolesną i nabrzmiałą sytuację, ale jednocześnie nikogo nie krzywdziła”.

Należy mieć nadzieję, że decyzja księdza biskupa, o mianowaniu księdza Jacka Skrobisza nowym proboszczem parafii boryszewskiej, położy kres trwającemu tam konfliktowi.

Parafianom z kolei przypominamy ich zapewnienia, że następca księdza Gałaja może liczyć na ich całkowite poparcie.

[2012] Sochaczewianin.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: