„Papieskie” pociągi nie zawiozą pomorskich pielgrzymów

Cztery pociągi nadzwyczajne, które miały zawieźć pielgrzymów z Pomorza na niedzielne spotkanie z Papieżem na krakowskich Błoniach nie pojadą. Mężczyzna, który organizował Akcję Pielgrzymka 2002 zniknął razem z pieniędzmi na bilety. Oszukał prawie cztery tysiące osób, przywłaszczając ok. 100 tys. złotych.

Przedstawiał się jako Grzegorz P. i Piotr K. Zorganizował sprzedaż biletów kolejowych na plebanii parafii NSPJ w Gdańsku Wrzeszczu. Za jeden bilet każdy pielgrzym miał zapłacić maksimum 35 złotych. Proboszcz go nie kontrolował.

– Mężczyzna miał odpowiednie dokumenty i wzbudzał zaufanie – tłumaczy teraz.

Oszustwo wykryto w poniedziałek, gdy Piotr K. vel Grzegorz P. przestał odbierać telefony.

Powiadomieni o aferze przedstawiciele kurii zgłosili sprawę policji. Ta przesłuchuje poszkodowanych, ale oficjalnie nikt jeszcze oszusta nie szuka. Na lodzie zostali ci, którzy chcieli pojechać na spotkanie z Janem Pawłem II do Krakowa. Ich „bilety” są teraz bezwartościowymi świstkami papieru.

Jeśli pragną uczestniczyć w spotkaniu z Papieżem ponownie muszą kupić bilety kolejowe na pociągi dodatkowe uruchomione przez PKP.

Organizator Akcji Pielgrzymka 2002, trzydziestoletni mężczyzna, przedstawiający się jako Grzegorz P., budził zaufanie. A jednak oszukał cztery tysiące osób.

Serdeczny, uśmiechnięty, ale i wyraźnie w złej kondycji fizycznej. Mówił, że jest w trakcie chemioterapii. – Robił pozytywne wrażenie – potwierdza ks. Mikołaj Samp, proboszcz parafii NSPJ z Wrzeszcza, który wyraził zgodę na sprzedaż biletów kolejowych na terenie plebanii.

Dlaczego się zgodził? Mężczyzna miał ,licencję” z kurii krakowskiej i sądowe papiery rejestrujące Akcję Pielgrzymka 2002, poza tym pochodził z terenu wrzeszczańskiej parafii, choć osobiście proboszcz go nie znał.
Grzegorz P. otrzymał w Krakowie „licencję” powołując się na gdańskie osobistości. Ten sam mechanizm wykorzystywał w Gdańsku, powołując się na… osobistości krakowskie. Nikt tego jednak nie sprawdzał.
Tym sposobem mężczyzna zawarł nawet „legalną”, podpisaną w obecności prawnika, umowę z PKP.

Mężczyzna inaczej przedstawiał się księdzu, inaczej pomagającym mu wolontariuszom. Ksiądz znał go jako Grzegorza, a wolontariusze jako Piotra.

– Grzegorz mam na drugie imię – tłumaczył i wszyscy mu wierzyli.

Sprzedaż biletów, jak się wydawało, odbywała się bez zakłóceń.

Wolontariusze pracujący w Akcji Pielgrzymka 2002 byli przekonani, że Grzegorz (czy jak kto woli: Piotr) codziennie odnosił pieniądze ze sprzedaży biletów do proboszcza parafii.

Mistyfikację odkryto w poniedziałek. Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni monitował w Gdańskiej Kurii Metropolitalnej.

– Poinformowaliśmy kurię, że dotąd organizator nie zapłacił za pociągi – mówi Zbigniew Rączkowski, z-ca dyrektora Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Gdyni. – I jeśli pieniądze nie wpłyną, to pociągi nie pojadą.

Grzegorza/Piotra nikt nie widział, a jego telefon komórkowy nie odpowiadał.

Jeszcze w poniedziałek kuria rozpoczęła poszukiwani sponsora, który wpłacając do PKP potrzebną sumę ocaliłby cztery pociągi nadzwyczajne. Przejazd czterema pociągami (łącznie 48 wagonów) kosztować miał, jak dowiedzieliśmy się w PKP, 374 tys. złotych. Wszelkie zabiegi jednak okazały się bezskuteczne.

– Wszyscy padliśmy ofiarą oszustwa, ja sam miałem jechać na Jasną Górę jednym z tych pociągów – przyznaje ks. Mikołaj Samp.

Podobno Piotra/Grzegorza widziany był wczoraj w Gdańsku.

Co z pielgrzymami?

Pociągi dodatkowe uruchomiła PKP, aby pielgrzymi mogli dojechać nimi do Krakowa, a potem wrócić do domu. Na przejazd nabyć trzeba bilet wg taryfy na pociągi osobowe klasy drugiej. Z Gdańska bilet do Krakowa kosztować będzie np. 29.30 zł, ulgowy (ulga 37 proc.) 18.46 zł. PKP prosi o jednoczesne nabycie biletów powrotnych.

• Pociągi relacji Gdynia Główna-Kraków Główny, odjazd 17 sierpnia:

– odjazd z Gdyni o godz. 9.45, 11.03, 15.47, 17.05

– odjazd z Gdańska o godz. 10.13, 11.42,16.22, 17.33

• Pociągi relacji Kraków Główny-Gdynia Główna, odjazd 18 sierpnia.

– odjazd z Krakowa o godz. 17.44, 18.58, 22.05, 22.33

Wejściówki na mszę św. papieską są aktualne.

[2002] NaszeMiasto.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: