FiM – Bestie z Antypodów

Mordowane i torturowane sieroty, zostawiane bez pomocy lekarskiej – kolejny odcinek australijskiego horroru z Kościołem w tle.

Wstrząsający opis australijskiego sierocińca Bayswater Boys Home, prowadzonego przez zakony i organizacje religijne, przedstawiono właśnie członkom parlamentarnej komisji badającej odpowiedzialność Kościoła za przestępstwa na nieletnich popełniane w latach 1950–1980. Już w 2009 r. było wiadomo, że 8 chłopców zniknęło bez śladu z sierocińca prowadzonego przez Armię Zbawienia i Kościół katolicki. Analogiczne incydenty były rutynowo wyciszane.

Kardynał George Pell, najwyższy rangą duchowny katolicki Australii, arcybiskup Sydney, uznał za stosowne publicznie przeprosić „tych, którzy ucierpieli z rąk księży”. „Jestem zaszokowany i zawstydzony” – zapewniał. Odnosiło się to do licznych relacji o pedofilii duchownych, których przestępstwa zatajano. Kardynał mówił jednak ogólnikowo, nie wspomniał o konkretnych przypadkach przemocy seksualnej na dzieciach. Dodatkowo nie przepraszał z własnej inicjatywy. Zdecydował się na ten gest po tym, jak premier Australii Julia Gillard przerwała długoletnią ciszę i – wskutek narastającej presji – powołała do życia komisję do zbadania przestępczych poczynań osób i instytucji religijnych. Wcześniej urzędnik policyjny kierujący dochodzeniami stwierdził publicznie, że Kościół taił przemoc seksualną wobec dzieci, by chronić winnych księży i własną reputację. Kiedy było wiadomo, że powołaniu królewskiej komisji nie da się zapobiec, kardynał Pell oświadczył, że „oczyści ona powietrze”, „oddzieli prawdę od fikcji”, bo Kościół „sprzeciwia się wyolbrzymionym zarzutom i temu, że robi się zeń kozła ofiarnego”.

– Przeprosiny Pella nie są wystarczające – oświadczyły organizacje reprezentujące pokrzywdzonych i ich rodziny. Zwróciły uwagę na ogólnikowość wypowiedzi. – Wiele ofiar wciąż czeka na sprawiedliwość – stwierdziła dr Kathy Kezelman, prezes organizacji Adult Surviving Child Abuse.

[2013] FaktyiMity.pl Nr 3(672)/20013

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: