Skowieszyn: Bunt parafian przyniósł skutek?

Nasz ubiegłotygodniowy artykuł „Wioska przeklętych”, dotyczący konfliktu mieszkańców wsi Skowieszyn gm. Końskowola z proboszczem włostowickiej parafii ks. Waldemarem Żyszkiewiczem, spotkał się z ogromnym odzewem i zainteresowaniem także ze strony ogólnopolskich mediów.

Opisany przez nas temat podchwyciły m.in. „Rzeczpospolita” i TVN 24. Wygląda na to, że kuria wycofuje się z pomysłu przekazania Skowieszyna do parafii końskowolskiej, tak ostro oprotestowanego przez wiernych, od 500 lat związanych z Włostowicami.

Rzecznik lubelskiej kurii ks. Mieczysław Puzewicz twierdzi, że doszło do nieporozumienia i że nie było mowy o oddawaniu Skowieszyna do innej parafii, tylko o zastąpieniu w okresie urlopów księdza z Włostowic kapłanem z Końskowoli. To tłumaczenie nie ma niestety wiele wspólnego z tym, co mówił podczas zebrania z mieszkańcami proboszcz Waldemar Żyszkiewicz. Stwierdził on, że projekt przekazania wsi został zaakceptowany przez specjalną komisję rozpatrującą wnioski i że Skowieszyn, w ramach akcji porządkowania granic parafialnych, wkrótce przejdzie do końskowolskiej parafii. Najwyraźniej jednak nagłośnienie tematu, najpierw przez naszą gazetę, a później przez inne media spowodowało, że arcybiskup zmienił zdanie, choć podobno nie zwykł tego robić.

[2011] Pulawy.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: