Dąbrowa Górnicza: Koniec monopolu administratora cmentarza?

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach utrudniała innym przedsiębiorcom wykonywanie usług pogrzebowych na należącym do niej cmentarzu – stwierdził Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Urząd nakazał zaniechanie stosowania tych praktyk i nałożył na parafię karę w wysokości 4309 złotych. Kwota została już zapłacona. Parafia pokryła też koszty postępowania – 47 zł.

– Będziemy kontrolować, czy parafia zastosowała się do zaleceń. Jeżeli okaże się, że nie, to za każdy dzień zwłoki grozi kara do 10 tysięcy euro. Na terenie naszej delegatury jest to pierwszy taki przypadek. Podobny zaistniał w Będzinie.

Obecnie prowadzimy w tej sprawie postępowanie wyjaśniające – mówi Maciej Fragsztajn, dyrektor delegatury UOKiK w Katowicach.

W ocenie UOKiK parafia uniemożliwiając innym przedsiębiorcom, niż administrator cmentarza, wykonywanie usług pogrzebowych (kopanie grobów, czy budowanie piwniczek) przeciwdziała rozwojowi konkurencji. Czynności te należą do zakresu usług pogrzebowych i powinny być wykonywane przez przedsiębiorców pogrzebowych, a nie tylko przez administratora. Ten zmonopolizował usługi, nie dając wyboru rodzinom zmarłych.

Parafia twierdzi, że każdy z przedsiębiorców może wykonywać takie usługi, ale muszą być prowadzone zgodnie z regulaminem i uzgodnione z administratorem. To nie znalazło jednak potwierdzenia w zebranym materiale dowodowym, bo parafia nie odpowiedziała na pismo z prośbą o umożliwienie kopania grobów i murowania piwniczek Andrzejowi Mrozowi, właścicielowi zakładu pogrzebowego w Ząbkowicach. Nikt inny, poza administratorem, nie wykopał w 2007 r. na tym cmentarzu ani jednego grobu, nie wymurował piwniczki.

– Praktyki monopolistyczne są tu nagminne. Od dawna uniemożliwia mi się stawiania pomników oraz kopania i murowania piwniczek. Nic się niestety nie zmieniło. Wczoraj był pogrzeb, rodzina zmarłego chciała, bym ja zajął się przygotowaniem pochówku, ale znów robiono mi problemy – mówi Andrzej Mróz.

– Dalsze decyzje w tej sprawie podejmiemy po konsultacji z prawnikiem – mówi Radomir Ł., administrator cmentarza.

[2009] DziennikZachodni.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: