Parafianie z Oleszna nie chcą nowego proboszcza! Mówią, że wywiozą go na taczkach

Ksiądz kanonik Piotr Zagała – dotychczasowy proboszcz parafii w Januszewicach, został nominowany na nowego proboszcza parafii w Olesznie.

Zmiana ta wywołała wielkie oburzenie mieszkańców Oleszna. Ludzie wytykają księdzu złą sławę, zbierają podpisy pod petycją do biskupa i zapowiadają, że nie wpuszczą go do kościoła, tylko wywiozą na taczkach.

29 czerwca decyzją biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana nominację na funkcję proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie, w gminie Krasocin otrzymał ksiądz Piotr Zagała, długoletni proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Januszewicach, w sąsiedniej gminie Kluczewsko.

Niedopuszczeni do biskupa

Ta decyzja nie spodobała się mieszkańcom Oleszna. Jeszcze przed wydaniem dekretu przez biskupa, 26 czerwca Rada Parafialna z Oleszna udała się w tej sprawie do Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Jednak delegacji nie pozwolono porozmawiać z Kazimierzem Ryczanem.

– Nie dopuszczono nas do biskupa – opowiada sołtyska Oleszna Jadwiga Wróbel. 2 lipca w remizie strażackiej odbyło się spotkanie Rady Parafii, na którym ustalono, że mieszkańcy nie wpuszczą nowego proboszcza na parafię. Kolejne zebranie wiejskie zorganizowano 4 lipca.

Oleszno wytyka księdzu złą sławę

Mieszkańcy Oleszna zarzucają nowemu proboszczowi „złą sławę oraz haniebne zachowania podczas mszy świętych”.

– Wielokrotnie mieszkańcy Januszewic – byłej parafii księdza Zagały – widzieli jego ordynarne zachowanie podczas nabożeństw. Nawet nie potrafił uszanować peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie na nabożeństwo przyszedł nietrzeźwy i pokazał swój lekceważący stosunek do wiernych – opowiadają ludzie z Oleszna.

Sołtys Januszewic zbulwersowany

– Był po pogrzebie matki. Jako jedynak bardzo to przeżył i to zapewne spowodowało takie jego zachowanie – tłumaczy zachowanie księdza bliski jego znajomy, sołtys Januszewic Dariusz Drej. Sołtys jednak bardzo chwali swojego proboszcza, którego, jak mówi, zna od pierwszych dni, jak tylko objął probostwo w Januszewicach.

– Parafia przez te kilkanaście lat bardzo się zmieniła, od kiedy nastał ksiądz Piotr Zagała. Parafianie ogólnie są zadowoleni z proboszcza. Masę dobrych rzeczy zrobił, zasłużył się dla straży pożarnej. Jestem zbulwersowany zachowaniem mieszkańców Oleszna. Jeśli nie chcą naszego proboszcza, to chętnie zostawimy go u siebie – twierdzi Dariusz Drej, który jest sołtysem Januszewic od czterech kadencji.

Kuria nie wypowiada się

Z kanonikiem Piotrem Zagałą nie udało nam się skontaktować, pomimo kilkakrotnych prób. Nie odbierał telefonu. Kuria Diecezjalna w Kielcach potwierdziła nam, że ksiądz Zagała otrzymał nominację na nowego proboszcza parafii Oleszno.

– To prawda, biskup wydał taki dekret – usłyszeliśmy od siostry zakonnej. Na pytanie, czy słyszała o proteście parafian oraz dlaczego oleszyńskiej delegacji nie pozwolono porozmawiać z biskupem, zakonnica odpowiedziała, że to nie jej sprawa i się rozłączyła. Rzecznik kurii ksiądz Sławomir Sarek przebywa na urlopie.

Zbierają podpisy, szykują taczkę

Parafianie z Oleszna zapowiedzieli, że nie wpuszczą do kościoła nowego proboszcza. Od 3 lipca zbierają podpisy pod petycją do biskupa Ryczana. Mieszkańcy mówią, że się nie poddadzą, a nowy proboszcz zostanie wywieziony na taczce. Sprawą chcą zainteresować telewizję.

[2012] EchoDnia.eu

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: