Fałszywe euro

– Policja w Proszowicach zatrzymała mężczyznę i kobietę przy których znaleziono ponad 20 fałszywych banknotów o nominale 50 euro – poinformował wczoraj rzecznik małopolskiej policji podinsp. Dariusz Nowak.

Potwierdził on także informację, że zatrzymanym mężczyzną jest 39-letni ksiądz katolicki z parafii na północy Polski, oddelegowany czasowo do Włoch gdzie studiuje bioetykę.

Do zdarzenia doszło w środę ok. godz. 10 na głównej ulicy miasta, kiedy do policji w Proszowicach przekazano informację, iż w pobliżu kantoru znajduje się mężczyzna usiłujący sprzedać prawdopodobnie fałszywe banknoty euro. Policjanci zatrzymali odpowiadającego opisowi mężczyznę, który miał przy sobie trzy banknoty. Miejsce zamieszkania jakie policjanci znaleźli w jego dokumentach świadczyło, iż musiał do Proszowic czymś dojechać, prawdopodobnie samochodem.
Rozpoczęto więc przeszukiwanie miasta w celu odnalezienia pojazdu. Na jednym z parkingów znaleziono nie tylko samochód, ale i wspólniczkę – 35-letnią mieszkankę powiatu Dąbrowa Tarnowska, u której w torebce znaleziono kolejne 22 podejrzane banknoty.

Proszowicka policja podjęła decyzję o przeszukaniu miejsca zamieszkania kobiety. Tu odkryto kolejne euro. Część pieniędzy – 27 banknotów o nominałach głównie 50 euro (wartość ok. 6 i pół tys. zł) – miało powtarzające się numery seryjne, stąd od razu można było stwierdzić, że są podrobione. Pozostałe pieniądze znalezione w mieszkaniu kobiety (kilka o nominale 100 euro oraz kilkadziesiąt o niminale 50 euro) poddane będą ekspertyzie.

– Fałszywe banknoty zostały wyprodukowane prawdopodobnie poza granicami Polski – mówi podinsp. Nowak.

Z informacji policji wynika też, że para zdołała wcześniej sprzedać dwa fałszywe banknoty w kantorze w Koszycach. Księdzu zostanie przedstawiony zarzut wprowadzania do obiegu fałszywych środków płatniczych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

– Podczas przesłuchania podejrzany przyznał się do winy, biorąc całą odpowiedzialność na siebie – powiedziała prokurator Mirosława Kalinowska-Zajdak.

Wobec księdza zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 10 tysięcy zł i zakaz opuszczania kraju.

[2003] NaszeMiasto.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: