Ksiądz ostrzega: Opłatek kupiony w sklepie jest nieważny

Nie powinniśmy łamać się opłatkami sprzedawanymi w supermarketach, centrach handlowych, czy sklepach z dewocjonaliami. Dlaczego? Poniewaz nie zostały poświęcone – pisze „Super Express”.

Łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń to nieodłączny element wieczerzy wigilijnej. Jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.

Płatek chlebowy można kupić już za kilka złotych w supermarkecie czy centrum handlowym. Bywa, że jest sprzedawany przez hostessy przebrane za aniołki.

Jednak prawdziwy opłatek musi być poświęcony. – Boże Narodzenie to święto religijne. Z tego wielkiego święta niektórzy robią jedynie pustą świecką tradycję. Dzielenie się opłatkiem to chrześcijański obyczaj. Dlatego opłatek musi być koniecznie poświęcony – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” ksiądz Robert Kaniowski z Mrągowa.

Kapłan przypomina, że poświęcony opłatek można dostać w każdym kościele albo u sióstr zakonnych. Nie jest sprzedawany, ponieważ nie wolno handlować poświęconymi przedmiotami. W zamian za opłatek przyjmowane są dobrowolne ofiary.

[2009] DziennikWschodni.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: