Afera w Wadowicach. Sprawę bada prokuratura

Wadowicka prokuratura rejonowa sprawdza, czy w Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach doszło do niegospodarności – dowiedziała się PAP od prokuratora rejonowego Jerzego Utraty.

– Trwają czynności sprawdzające, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie niegospodarności na majątku muzeum i być może innych podmiotów – powiedział Utrata. Wadowicka prokuratura ma miesiąc na podjęcie decyzji o ewentualnym wszczęciu postępowania.

Zdaniem szefa wadowickich śledczych sprawa pojawiła się po otrzymaniu przez prokuraturę zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, które skierowała osoba fizyczna. Zarzuty dotyczyły poprzedniego dyrektora placówki, księdza Pawła Danka.

Utrata powiedział, że po otrzymaniu zawiadomienia prokuratura wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie o skontrolowanie placówki m.in. pod kątem zachowania wszelkich procedur przy gospodarowaniu finansami, przepływów pieniężnych, a zwłaszcza wystąpienia ewentualnych – jak się wyraził – „zatorów płatniczych”.

– Czekamy na wyniki kontroli, którą przeprowadził zarząd województwa. Powinny nadejść lada dzień. Urząd poinformował nas, że przeprowadził też kontrolę doraźną, która wykazała, że wszelkie zaległości placówki zostały uregulowane – powiedział prokurator.

O sprawie poinformował w poniedziałek tygodnik „Newsweek Polska” pisząc o „aferze wokół Domu Papieskiego w Wadowicach”. W artykule znalazła się sugestia, że poprzedni dyrektor prowadził nieprawidłowo interesy.

Ksiądz Paweł Danek (zgodził się na ujawnienie nazwiska) w rozmowie z PAP stanowczo odrzucił wszelkie sugestie dotyczące niegospodarności. Zapowiedział, że będzie walczył o swoje dobre imię przed sądem.

Zarząd województwa małopolskiego odwołał księdza Pawła Danka ze stanowiska dyrektora Muzeum w październiku ubiegłego roku. Uzasadniono to utratą zaufania do duchownego. Na stanowisku zastąpił go archiprezbiter bazyliki mariackiej w Krakowie ksiądz Dariusz Raś.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Istnieje od 1984 r. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi. W roku 2010 rozpoczęła się gruntowna przebudowa muzeum. Kosztować ma 25 mln zł. Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie – do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych. Otwarcie placówki zaplanowano na 18 maja 2013 r., czyli dzień 93. urodzin Jana Pawła II.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP.

[2013] PolskaLokalna.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: