Studzieniczna: Wielkie zamieszanie wokół DPS-u. Nowe fakty

Od 80-lat nie usłyszały żadnej skargi. Teraz znalazły się pod lupą policji, prokuratury, a ich ośrodek oblegają dziennikarze. Mowa o zakonnicach z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w podaugustowskiej Studzienicznej. Wszystko po bulwersującym nagraniu video, na którym zakonnica bije niepełnosprawne dziecko. Materiał nagrał turysta i przesłał do ogólnopolskiej telewizji.

Turysta wynajmował domek, który graniczy z Domem Pomocy Społecznej. Przebywa w nim pięćdziesięcioro dzieci z różnymi chorobami: porażeniem mózgowym, chorobą Downa i autyzmem. Najstarsi podopieczni mają 25 lat. DPS prowadzą zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Pewnego dnia turysta zauważył, jak siostra zakonna krzyczy na jedno z dzieci, okłada je butami po głowie i targa za włosy. Część tej sceny nagrał, a materiał filmowy przesłał do telewizji. Ta opublikowała nagranie. O sprawie poinformował prokuraturę wojewoda. Teraz augustowska policja będzie ustalać, czy w DPS doszło do popełnienia przestępstwa. Wydarzeniami w Studzienicznej zainteresował się też Rzecznik Praw Dziecka. Chce, aby obiekt skontrolowali odpowiedni inspektorzy.

– Ten sam rzecznik jeszcze rok temu nagrodził siostry dyplomem za wzorowe prowadzenie ośrodka – mówi Zdzisław Wasilewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które nadzoruje DPS. W jego ocenie, to siostry padały ofiarą agresji niepełnosprawnych podpopiecznych. Wasilewski przyznaje, że na nakręconym przez turystę filmie widać przemoc. Dodaje jednak, że w prowadzonym przez siostry ośrodku nigdy wcześniej nie stwierdzono tego typu sytuacji. Zakonnice nie zabierają w tej sprawie głosu, bo kierująca ośrodkiem siostra Anna przebywa aktualnie w Rzymie. Jest na uroczystościach beatyfikacji patrona DPS-u.

Sprawa ze Studzienicznej zbulwersowała słuchaczy Radia 5. Ich opinia była jednoznaczna. – Na filmie wszystko dokładnie widać. Siostra, która znęcała się nad wychowankiem powinna zostać ukarana i odsunięta od opieki nad dziećmi – mówili słuchacze w audycji „Telefon dla Ciebie” w Radiu 5.

[2009] Radio5.com.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: