Ksiądz – pedofil posiedzi 21 lat

Na karę 21 lat pozbawienia wolności został skazany 72-letni katolicki ksiądz James Robinson. Duchowny został uznany winnym przestępstwom seksualnym wobec sześciu chłopców, popełnione w latach 1959-83.

O więzieniu dla księdza zdecydował sąd w Birmingham.

Przerwali milczenie

W 1985 roku, gdy pierwsza spośród jego ofiar zebrała się na odwagę i poskarżyła się na niego Kościołowi i policji, Robinson zbiegł do USA, gdzie pracował jako duchowny do początku lat 90., do czasu, gdy kolejne ofiary złożyły na niego skargę na policji.

Do ekstradycji Robinsona do W. Brytanii udało się doprowadzić dopiero w ubiegłym roku, dzięki zmianie kalifornijskiego ustawodawstwa stanowego.

Najpierw bokser, potem ksiądz

Robinson wstąpił do stanu duchownego, kiedy zrezygnował z zawodowego boksu. Na kapłana wyświęcono go w 1971 roku. Pełnił posługę w kościołach w Staffordshire, Birmingham i Coventry (środkowa Anglia). Parafianie lubili go. Uchodził za charyzmatycznego księdza obdarzonego urokiem osobistym i silną osobowością.

Według prokuratora Johna Attwooda „Robinson wykorzystywał swój wzbudzający zaufanie status duchownego, by zdobyć nieograniczony dostęp do ofiar, które wpadły mu w oko”.

Nie przyznał się do winy

Na rozprawie nie przyznał się do żadnego z 21 postawionych mu zarzutów, ale ława przysięgłych jednomyślnie uznała jego winę.

Ujawniono też, że archidiecezja Birmingham płaciła mu ok. 800 funtów szterlingów miesięcznie aż do grudnia 2001 roku, choć od dłuższego czasu wiedziała o ciążących na nim zarzutach.

[2010] TVN24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: