Włochy: ksiądz skazany na dziewięć i pół roku więzienia za pedofilię

Na dziewięć i pół roku więzienia skazał dzisiaj sąd w Genui, na północy Włoch, byłego proboszcza miejscowej parafii, księdza Riccardo Seppię, za pedofilię i nakłanianie nieletnich do prostytucji. To jeden z najgłośniejszych skandali we włoskim Kościele.

Prokurator domagał się dla oskarżonego 11 lat i 8 miesięcy więzienia.

50-letni ksiądz Seppia został aresztowany w maju 2011 roku, kiedy na podstawie podsłuchów rozmów telefonicznych ustalono, że duchowny dzwonił do znajomego dilera narkotyków, by ten zaaranżował mu seksualne spotkania z nieletnimi chłopcami w zamian za narkotyki, które im oferował. Stawiał warunek, by mieli oni mniej niż 16 lat.

Jednym z wykorzystywanych był ministrant.

Ofiary księdza milczały i dlatego cała sprawa wyszła na jaw przypadkowo, w rezultacie innego śledztwa w sprawie handlu narkotykami i anabolikami w siłowniach i salach gimnastycznych w Mediolanie. Okazało się, że jednym ze stałych klientów gangu handlarzy był ksiądz z Genui, który często jeździł do stolicy Lombardii i tam kupował kokainę. Narkotyki odstępował wykorzystywanym przez siebie nieletnim.

W ostatnim słowie przed ogłoszeniem wyroku były proboszcz przeprosił za swoje czyny i przyznał, że „popełnił błąd”. Jego adwokat zapowiedział, że złoży apelację od wyroku.

[2012] Onet.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: