Szadek: z kościoła zniknęły zabytkowe obrazy

Zabytkowe obrazy, rzeźba i kielich zniknęły z kościołów parafialnego i cmentarnego w Szadku. Zostały zastąpione kopiami. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zduńskiej Woli.

Sprawa wyszła na jaw po oględzinach kościoła z udziałem Kurii Diecezjalnej. Stwierdzono wówczas brak 14 zabytków, m.in. barokowego kielicha, obrazu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVII w, obrazu koronacji Marii z XVII wieku, gotyckiej rzeźby świętej Anny Samotrzeć oraz rokokowej rzeźby św. Wawrzyńca i innych obiektów. Powołano rzeczoznawców, którzy stwierdzili, że obrazy zostały zastąpione kopiami. Wszystko wydarzyło się, gdy proboszczem szadkowskiej parafii był zmarły w lipcu ubiegłego roku ks. Andrzej. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła sieradzka Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Tomasz Sukiennik, Prokurator Rejonowy w Zduńskiej Woli mówi, że w sprawie przesłuchano już kilkanaście osób, a przesłuchanych może zostać nawet kilkadziesiąt kolejnych.

– Wczoraj były przeszukania u osób, które mogły mieć związek ze sprawą. Ujawniono jednak nie zabytki pochodzące z Szadku, a z innych obiektów sakralnych w województwie – mówi prokurator Tomasz Sukiennik.

Prokuratura zakłada kilka wersji: jedna z nich jest taka, że w sprawę zamieszana była grupa osób związanych z kościołem w tym nieżyjący już proboszcz, a inna, że było to planowane działanie osób postronnych.

[2013] NaszeMiasto.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: