Olejniczak przeciwko poszerzeniu cmentarza w Ursusie

Miasto nie może odbierać ludziom ich własności, by potem przekazać ją Kościołowi. Cmentarz nie powinien być ważniejszy od żywych ludzi – uważa Wojciech Olejniczak, który sprzeciwia się poszerzeniu cmentarza w Ursusie.

O tym, że władze Ursusa i proboszczowie parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie i św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Włochach chcą powiększyć parafialny cmentarz przy ul. Ryżowej, napisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Jednak by poszerzyć nekropolię, konieczne jest zrównanie z ziemią kilku domów, ogrodów, sadu i magazynów prywatnej firmy. Rada dzielnicy wpisała poszerzenie cmentarza do projektu planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwalony plan otwiera drogę do wywłaszczenia kilkunastu rodzin. Mieszkańcy protestują.

Teraz po ich stronie stanął europoseł Wojciech Olejniczak, kandydat SLD na prezydenta Warszawy. W tej sprawie napisał już list do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i stołecznych radnych, którzy mają zaakceptować przyjęty przez dzielnicę plan zagospodarowania.

– Miasto nie może odbierać ludziom ich własności, by potem przekazać ją Kościołowi. Cmentarz nie powinien być ważniejszy od żywych ludzi – uważa Wojciech Olejniczak.

Z dystansem do decyzji rady Ursusa podchodzi również szefowa rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska (PO): – Na pierwszy rzut oka myślę, że pomysł rady dzielnicy o powiększeniu cmentarza krzywdzi tych mieszkańców. Ale zanim podejmiemy ostateczną decyzję w tej sprawie, dogłębnie ją zbadamy.

Pokrzywdzeni mieszkańcy zapowiadają ostrą walkę. – Teraz cała nadzieja w radzie miasta. Ale cokolwiek się stanie i tak nie oddam mojej ziemi – zapowiada Artur Wajda, mieszkaniec Ursusa i wielokrotny mistrz Polski w jeździe na motocyklu.

[2010] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: