Sołtysi włamali się na plebanię

Sołtysi kilku wsi w parafii Kowale Pańskie (gm. Kawęczyn) w powiecie turkowskim, wyważyli w środę drzwi do plebanii, do której od ponad miesiąca nowy proboszcz nie mógł się dostać. A to za sprawą byłego proboszcza ks. Zygmunta G., który nie zgadzając się na zmianę parafii (o czym już informowaliśmy), zamknął drzwi plebanii na cztery spusty, zabrał klucze i zniknął.

Nowy proboszcz ks. Mirosław Dereszewski od początku objęcia parafii, czyli od ponad miesiąca mieszka u jednej z rodzin w Kowalach Pańskich. Mimo że były proboszcz, który od swoich zwierzchników za nieposłuszeństwo dostał zakaz wykonywania posługi kapłańskiej, czyli został suspendowany, powinien opuścić Kowale, nie chciał się na to zgodzić i zamknął na klucz kościół i plebanię.

Do kościoła nowy proboszcz dostał się przy pomocy ślusarzy, którzy wymienili zamki, a na plebanię nie chciał wejść siłą.

W środę sołtysi kilku wsi postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i wyważyli drzwi do plebanii. – Było nam wstyd, że nowy proboszcz tuła się po ludziach i nie ma swojego kąta. To dobry człowiek, który bardzo się zaangażował w naszą wieś – mówią sołtysi.

Nowy proboszcz o zamiarach sołtysów nic nie wiedział. – Byłem w szkole, kiedy z kluczami przyszło do mnie kilku mężczyzn, oznajmiając mi, że mogę się przeprowadzić na plebanię, do siebie. Byłem wzruszony i zaskoczony – powiedział ks. Mirosław Dereszewski.

Wśród parafian zawiązał się swoistego rodzaju społeczny komitet. To właśnie członkowie tego komitetu, przede wszystkim sołtysi, wyłamali drzwi na plebanię, sporządzili stosowny protokół, zabezpieczyli
pozostawione tam przez byłego proboszcza rzeczy, wymienili zamki w drzwiach, zamknęli plebanię a klucze oddali nowemu proboszczowi.

Ten niestety nie może się jeszcze przeprowadzić. Najpierw trzeba będzie zrobić remont. – Zaczynamy od zaraz. Wspólnymi siłami, bo parafianie obiecali, że pomogą – powiedział nowy proboszcz.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że poprzedni proboszcz klucze miał zdać najpóźniej do minionego poniedziałku.

[2002] NaszeMiasto.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: