Wyrok w zawieszeniu dla księdza za molestowanie 15-latki

Na karę roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał ks. Mirosława B., oskarżonego o to, że jako proboszcz parafii w Bojanie nakłaniał 15-latkę do wypicia alkoholu, a potem molestował ją seksualnie.

Wyrok jest prawomocny. Jego uzasadnienie było niejawne. Ani księdza, ani jego obrońców nie było w sądzie. Tym samym sąd utrzymał w mocy wyrok, który zapadł w czerwcu tego roku. Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał wówczas duchownego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Kapłanowi wymierzono też 2 tys. zł grzywny; ma 2-letni zakaz prowadzenia zajęć związanych z wychowaniem i katechizacją młodzieży. Od tego wyroku odwołała się obrona księdza.

– Spodziewaliśmy się takiego rozstrzygnięcia. Sprawiedliwości stało się zadość – powiedział dziennikarzom pełnomocnik rodziny 15-latki, adwokat Bolesław Senyszyn. Ojciec nieletniej pytany przez dziennikarzy o decyzję sądu powiedział krótko: „czuję ulgę”. – Niektóre osoby nadal twierdzą, że nasza córka wszystko to sobie wymyśliła – wyjaśnił. Przyznał, że jego rodzina nie chodzi już na msze do kościoła w Bojanie, jeżdżą do innych miejscowości. – On nie jest dla mnie księdzem – dodał ojciec pokrzywdzonej dziewczyny.

Ksiądz nie przyznaje się do winy

Z ustaleń prokuratury wynika, że w grudniu 2009 r. proboszcz parafii w Bojanie Mirosław B. zaprosił 15-latkę na plebanię, proponując rozmowę o jej problemach. W czasie tej wizyty ksiądz nakłonił nastolatkę do wypicia alkoholu, po czym przemocą zmusił ją do „poddania się innej czynności seksualnej”. Sędzia w wejherowskim sądzie ogłaszając wyrok wyjaśnił, że chodziło o całowanie nieletniej w usta, uszy oraz plecy, a także masowanie pleców. Według wejherowskiego sądu, zeznania 15-latki były spójne i logiczne i nie miało tu znaczenia to, że dziewczyna od 13. roku sprawiała kłopoty wychowawcze.

Ksiądz podczas procesu nie przyznał się do winy. Potwierdził tylko, że nastolatka odwiedziła go na plebanii. Ksiądz i jego obrońcy twierdzili m.in., że padł on ofiarą spisku niechętnych mu parafian.

Ksiądz zawieszony

Mirosław B. został odsunięty przez swoich kościelnych zwierzchników od pełnienia funkcji proboszcza w Bojanie; przebywa na urlopie do czasu ostatecznego zakończenia sprawy. Od 25 czerwca administratorem parafii jest ks. prałat Henryk Szydłowski.

– Jak będą jakieś decyzje, to podamy je do publicznej wiadomości. Nie znam treści tego wyroku i uzasadnienia, nie rozmawiałem też jeszcze z samym księdzem. Po co ta gorączka, teraz idą święta – powiedział metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, zapytany, jakie będą teraz konsekwencje ze strony władzy kościelnej wobec skazanego kapłana.

[2011.12.12] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: