Kłopot Watykanu: Stolica Apostolska kupiła apartamentowiec, w którym mieści się największa sauna gejowska Europy

Za nieruchomość, w której znajduje się Europa Multiclub, Watykan zapłacił 23 mln euro. Na pierwszym piętrze, czyli tuż nad sauną, 12-pokojowy apartament ma 76-letni ultrakonserwatywny kardynał Ivan Dias – informują brytyjski „The Independent” i włoska „La Repubblica”

Poza apartamentem kardynała Diasa w budynku znajduje się jeszcze 18 innych mieszkań w większości zamieszkanych przez księży. „Watykan dostał pąsów po ujawnieniu tej informacji” – komentuje „The Independent”. „Kardynał Dias, konserwatysta nawet jak na standardy dzisiejszego Kościoła, mocno się musi pocić w tak niewygodnym sąsiedztwie” – kpi gazeta.

Kardynał Ivan Dias pochodzi z Indii. Jest byłym prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana oraz watykańskim dyplomatą. Nazywany „księciem kościoła” bierze dzisiaj udział w konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej.

„Stolica Apostolska wciąż nie może się uwolnić od krążących sugestii, że Benedykt XVI abdykował dlatego, że nie wiedział, co począć z koterią homoseksualną w kurii” – spekuluje „The Independent”.

Włoskie pismo „La Repubblica” nazwało „zawstydzającymi” doniesienia o saunie, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń. Brytyjski kardynał Keith O’Brien, przyznając się publicznie do molestowania księży, wywołał dyskusję na temat hipokryzji dotyczącej życia seksualnego wysokich hierarchów Kościoła.

Znane są opinie kardynała Diasa, że homoseksualizm to „nienaturalne tendencje, które można leczyć”. „Czy zatem kardynał zejdzie do sauny, by proponować pokutę wypoczywającym tam?” – kpi „The Independent”.

Jedną z atrakcji Europa Multiclub jest „Noc z misiem” (w slangu gejowskim dobrze zbudowany, mocno owłosiony mężczyzna). Cytat z reklamy: „Bruno, mocno owłosiony mężczyzna z nadwagą, występuje do muzyki trochę w stroju księdza, a trochę w stringach, ponieważ chce pokazać ciało i duszę”.

Jeszcze większy skandal wybuchł, gdy włoska prasa podała, że Silvio Berlusconi zwolnił Stolicę Apostolską z podatku od nieruchomość przy Via Carducci 2. Dom został kupiony w 2008 r. Za inwestycją ma stać kardynał Tarcisio Bertone.

Kardynał Bertone za pontyfikatu Benedykta XVI pełnił funkcję szefa watykańskiego rządu, był drugim co do ważności dostojnikiem Kościoła katolickiego po papieżu. O homoseksualizmie mawiał: „Nie ma związku między celibatem i pedofilią, lecz istnieje taka zależność między pedofilią oraz homoseksualizmem”.

Internauci nie mogą powstrzymać się od żartów na temat sauny w kupionym przez Watykan budynku. „Ups, pomyliłem drzwi, myślałem, że to kaplica” – pisze jeden. „Jeśli nie możesz pójść do sauny gejowskiej z obawy, że ktoś cię tam wypatrzy, to co robisz? Kupujesz blok, w którym znajduje się sauna!”.

[2013.03.12] Wyborcza.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: