FiM – Nie zapłacę ci, wsioku

Księdzu Zygmuntowi F., 48-letniemu proboszczowi parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębnicy (gmina Człuchów, województwo pomorskie) świecka jurysdykcja zabrała prawo jazdy już tak dawno temu, że zapomniał, po co je miał.

W wyroku mówili coś o promilach, ale przecież on, humanista, nie musi znać się na matematyce. Oczywiście ani mu przez myśl nie przeszło, żeby zrezygnować z wygody codziennego użytkowania samochodu.

Gdy auto tuż przed Nowym Rokiem około godziny 21 wiozło go (znów jak raz po gorzale) na plebanię, nie zauważyło nadjeżdżającego z przeciwka volkswagena golfa. Straty – raptem kilkuset złotowe. Cóż, kiedy proboszcz, oprócz nieuważnego fiata seicento, posiada jeszcze pewną wadę charakteru – po wódce, robi się strasznie uparty.

W sytuacjach kolizyjnych panowie kierowcy lubią sobie podyskutować. Nie znamy dokładnie treści rozmowy, ale paść w niej musiały słowa-zaklęcia, które pobudziły tę paskudną Zygmuntową zawziętość: „Nie zapłacę ci wsioku, choćby nie wiem co!”. Trzymała go jeszcze owa zawziętość po przyjeździe funkcjonariuszy. „Nigdzie wam nie będę dmuchał” – wybełkotał dumnie. Wprawdzie doświadczony policyjny nos oszacował oddech ks. F. na 1–1,5 promila, to ostateczny wynik poznamy wkrótce. – Księdzu F. pobrano krew i do końca stycznia będziemy mieli dokładne ustalenia o zawartości w niej alkoholu. Więcej niż 0,5 promila oznacza popełnienie przestępstwa z artykułu 178a. paragraf 1 kodeksu karnego. Zagrożenie to grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia jej na okres do 2 lat. Kara za jazdę bez uprawnień to grzywna, której wysokość ustali Sąd Grodzki – poinformował nas aspirant sztabowy Jerzy Adamczyk z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie.

Zakładamy, że – przy pewnym zbiegu okoliczności – fiolka z próbką krwi nie zginie w miejscowym szpitalu i ks. Zygmunt, kiedyś tam, stanie przed obliczem Temidy. Jeśli przypadkiem nie będzie na rauszu, to jest szansa na polubowne załatwienie sprawy.

[2003] FaktyiMity.pl Nr 3(150)/2003

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: