FiM – Spółka z NN

Przed Sądem Rejonowym w Kwidzynie rozpoczęła się kilkakrotnie odraczana sprawa o wyłudzenie z Powiślańskiego Banku Spółdzielczego 250 tysięcy złotych kredytu przez księdza Arkadiusza Ch. z elbląskiej parafii.

Na ławie oskarżonych poza księdzem zasiadają: Krzysztof Z., były prezes banku, a obecnie dyrektor jednej ze spółek działających na terenie miasta, księgowa banku Irena K. oraz Krzysztof K. – niefortunny księżowski poręczyciel – rolnik z okolic Sztumu, który zastawił ciągnik wartości 200 tys. złotych.

Ksiądz Arkadiusz Ch. zaciągnął w 1997 r. kredyt w banku na budowę kościoła w Czerninie k. Sztumu, ale już w sądzie zmienił zeznania. Obecnie twierdzi, że to Krzysztof K. zaproponował mu zaciągnięcie kredytu, który miał spłacić po zbiorze płodów rolnych uprawianych na gruntach dzierżawionych od kurii biskupiej w Elblągu. Ksiądz twierdzi, że nie miał zgody biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego na zaciągnięcie kredytu na budowę kościoła (skąd my to znamy…), ale jako pełnomocnik gospodarstw rolnych mógł zaciągać kredyty związane z ich rozwojem. Ksiądz Arkadiusz Ch., składając wniosek o kredyt na budowę kościoła, poświadczył nieprawdę, ale – jak wyjaśnia przed sądem – motywacją była dla niego rozbudowa gospodarstw należących do kurii i zwiększenie zatrudnienia osób w nich pracujących. Transakcja udzielania kredytu odbyła się w gabinecie byłego prezesa banku, Krzysztofa Z., który podpisał umowę i wydał polecenie przelewu 250 tys. zł na konto poręczyciela – rolnika Krzysztofa K. I tak rolnik stanął przed sądem w charakterze oskarżonego, ksiądz Arkadiusz ma zaś tylko komornicze zajęcie poborów za naukę religii.

Krzysztof K. utrzymuje, że nie nakłaniał księdza Arkadiusza Ch. do wzięcia kredytu na jego konto (co brzmi wiarygodnie), twierdząc jednocześnie, iż upoważnionym do poboru pieniędzy z jego bankowego konta był… prezes banku, Krzysztof Z.

W kurii elbląskiej kierowanej przez biskupa Andrzeja Śliwińskiego księża i prezesi banków (nienauczeni przykładem ks. Halberdy) nadal tworzą kredytowe spółki z nieograniczoną… nieodpowiedzialnością.

[2003] FaktyiMity.pl Nr 5(152)/2003

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: