FiM – „Uczucia” religijne

Władze więzienne niechybnie wyodrębnią specjalny zakład dla zboczeńców w sutannach. Wpadają co i rusz, a następni – czekają. To już chyba epidemia w kat. Kościele!

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej aresztował na 3 miesiące kolejnego księdza podejrzanego o pedofilię. 43-letniemu Zbigniewowi Szamborze, proboszczowi parafii w Połoskach (diecezja siedlecka), prokuratura postawiła zarzuty „wielokrotnego doprowadzenia pięciu nieletnich uczennic klas I–III szkoły podstawowej do poddania się czynnościom seksualnym”.

Mieszkańcy należących do parafii wsi już od blisko trzech lat wiedzieli o praktykach zboczeńca. Matki i ojcowie apelowali do sumienia plebana, próbowali interweniować w siedleckiej kurii biskupiej (jednym z dowodów w sprawie jest kaseta magnetofonowa z nagraniami tych rozmów), ale nic nie pomagało.

Dopiero na początku grudnia piątka zdesperowanych rodziców postanowiła złożyć formalne zawiadomienie o przestępstwie. Przesłuchano w obecności psychologa siedmioro dzieci. Opowiadały, że najczęściej działo się „to” na oczach innych uczniów. Podczas lekcji religii brał je na kolana, całował, dotykał miejsc intymnych. Czasami wybrany dzieciak musiał zgłosić się na plebanii… A wtedy było już znacznie gorzej.

– Inne dzieci śmiały się i krzyczały za mną „narzeczona księdza proboszcza” – mówiła psychologowi jedna z ofiar.

Wyszły przy okazji na jaw okoliczności niedawnego odsunięcia ks. Szambory od nauczania religii w pobliskiej wsi Zahorowo. Początkowo dyrekcja tamtejszej szkoły nie reagowała na skargi rodziców, że ich synowie są brutalnie bici przez księdza, a dziewczynki nader dziwnie obłaskawiane. Napisali list do kuratorium. Ordynariuszowi diecezji siedleckiej, biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu, zagrozili, że przywiozą mu plebana na taczce. Dopiero w październiku br. zboczeńca odsunięto od nauczania religii w Zahorowie. Pozostały mu Połoski…

Z naszych informacji wynika, że policja uprzedziła kurię biskupią o treści zeznań rodziców i relacjach dziewczynek. Trzy dni przed formalnym postawieniem zarzutów, biskup odwołał proboszcza z funkcji. Policjant, który uczestniczył w zatrzymaniu oraz przeszukaniu plebanii, mówi: – Wiedział, że przyjdziemy. Podczas przeszukania nie znaleźliśmy nawet gównianego „świerszczyka”. Wszystko zdążył wyczyścić.

Dowiedzieliśmy się ponadto, że dyrekcja szkoły w Połoskach usiłowała wymusić na rodzicach pisemne oświadczenia o niewinności plebana.

Ks. Szambora oczywiście nie przyznaje się do winy: – Twierdzi, że faktycznie wielokrotnie głaskał uczennice po głowach i brał je na kolana, ale zachowania te nie miały podłoża seksualnego – zakomunikował Andrzej Lepieszko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Biskup wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. Czytamy w nim, że hierarchia siedlecka składa „wyrazy ubolewania i przeproszenia osobom, które mogły zostać pokrzywdzone” oraz zapewnia, iż „zostały podjęte niezbędne kroki zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji”. Z wypowiedzi rzecznika kurii, ks. Pawła Siedlanowskiego, wynika, że ordynariusz nie miał zielonego pojęcia o sytuacji w Połoskach. Skąd my to znamy?…

Nieco przytomniej zachowali się natomiast w diecezji opolskiej.

Ks. Zbigniewa Paszkowskiego bezzwłocznie odwołano z funkcji proboszcza parafii w Jarnołtówku, gdy tylko pojawiły się oskarżenia, że molestuje seksualnie dzieci. Zarzuty nie zostały jeszcze wyjaśnione, lecz na wszelki wypadek i „ze względu na stan zdrowia”, arcybiskup Alfons Nossol skierował podopiecznego do pracy w hospicjum w Siołkowicach Starych na stanowisku kapelana. Staruszków nie ruszy…

W najbliższym czasie wybuchnie prawdopodobnie skandal w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mamy tam „na oku” klechę o wybujałych potrzebach seksualnych, które usiłuje zaspokajać na nieletnich chłopcach podstępnie zwabianych na plebanię. Oczywiście uczy też w szkole religii.

Choć z posiadanych przez nas informacji wynika, że biskup Adam Dyczkowski zna upodobania swojego kapłana – toleruje łajdaka. I znowu będą rżnęli głupa.

[2003] FaktyiMity.pl Nr 51.52(198.199)/2003

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: