FiM – Łupawa łelkam tu

Ksiądz Ryszard Czarnecki nastał w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łupawie na początku lat 80. Proboszcz znany jest w parafii ze swojego chorobliwego zainteresowania życiem seksualnym wiernych.

– Zawsze go to interesowało. Na wszystkich spowiedziach o to pyta. W jaki sposób uprawia się seks, ile razy, czy się zdradza. A jak ktoś zaprzecza, to drąży dalej, np. czy się kto czasem ptaszkiem nie bawi – relacjonują rozbawieni parafianie. – Cała parafia po cichu się z niego śmieje, że ksiądz zboczony, bo żonatych mężczyzn o masturbację wypytuje.

Parafian jednak ubodło coś innego. Zaczęło się w 2001 r., kiedy po wsiach parafii zaczął chodzić kilkuosobowy aktyw parafialny i ściągał „co łaska”, ale zapisując, ile kto dał. Następnie proboszcz wyczytywał kwoty z nazwiskami na mszy.
– To normalny haracz. Niech kto spróbuje nie dać. Wiadomo  – chrzest, komunia, pogrzeb… Zawsze mogą być kłopoty. Wszyscy dają, ile mogą. Ale najbardziej uderzające było to, że pewnego razu proboszcz wygłosił kazanie o tym, że ofiary mają płynąć z serca, a nie z chęci przypodobania się innym. Przeczytał piękny werset z Ewangelii, po czym odczytał, kto ile dał – opowiada zgorszona parafianka.

Zaufaną proboszcza jest katechetka Irena Dorozińska, oskarżana przez informatorów o brutalność i agresywne zachowanie wobec dzieci. W rozmowie ze mną w szkole na przerwie dzieci jednogłośnie potwierdziły te zarzuty:
– Nie zgadzam się na ten artykuł – wali prosto z mostu katechetka. – Czasami trzeba na dziecko krzyknąć, jak jest nieposłuszne.
– Skarg ze strony dzieci nie znam – mówi Zbigniew Wiśniewski, dyrektor szkoły podstawowej w Łupawie.

Z proboszczem Czarneckim w komitywę usiłował wejść były wójt Potęgowa Franciszek Wekwert. Tuż przed wyborami samorządowymi przekazał 10 tys. zł na remont kościoła. Zostało to powszechnie odebrane jako przekupienie proboszcza, żeby z ambony chwalił kandydata. W gminie mówi się, że właśnie przez to Wekwert przegrał z nowym wójtem, Jerzym Awchimieninem.

– Sam zgotował sobie pocałunek śmierci. Skorzystała tylko parafia – mówi osoba dobrze poinformowana.

I tak w Łupawie toczy się życie

[2003] FaktyiMity.pl Nr 10(157)/2003

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: