FiM – Bez rozgrzeszenia

Sąd nie rozgrzeszył księdza. Proboszcz Zbigniew Sz. został skazany na dwa lata więzienia i zakaz katechizowania przez 10 lat. Po tym czasie może znów molestować małolaty.

44-letni proboszcz z Połosek (woj. lubelskie) znalazł się na ławie oskarżonych z powodu molestowania seksualnego sześciu uczennic miejscowej szkoły. Ksiądz dopuścił się tego czynu w latach 2000–2003, wykorzystując uczennice w wieku 8–13 lat podczas lekcji religii. Choć Zbigniew Sz. nie przyznawał się do winy, Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej nie dał wiary jego słowom. Jak stwierdziła rzeczniczka Sądu Okręgowego w Lublinie, Barbara du Chateau, wina księdza nie podlega dyskusji – wykorzystywał on dziewczynki „wielokrotnie w krótkich odstępach czasu”.

Sprawa księdza z Połosek podzieliła tamtejszą społeczność. Tu – tak jak w Tylawie czy Lututowie, gdzie doszło do podobnych czynów z udziałem kapłanów – część mieszkańców skłonna była bagatelizować występki katechety. Tak potraktował sprawę sam dyrektor szkoły  w Połoskach – Jan F.– który już wcześniej wiedział o molestowaniu uczennic, ale nie podjął żadnych czynności, aby temu zapobiec, a nawet usiłował ukryć przestępstwo i chronić kapłana. Jan F., który nadal, o dziwo, kieruje szkołą w Połoskach, jest również oskarżony o to, że wiedział o przestępstwie, ale nie poinformował prokuratury. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Skazanemu księdzu zaliczono w poczet kary pobyt za kratkami od 12 grudnia 2003 roku.

[2004] FaktyiMity.pl 50(249)/2004

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: