Powiat ostrowski: Dawny proboszcz Raszkowa z zarzutami. Ksiądz nie przyznaje się do kradzieży

Byłemu proboszczowi parafii w Raszkowie w powiecie ostrowskim grozi 5 lat za kradzież lichtarzy z klasztoru w Wieruszowie. Prokuratura postawiła mu już zarzuty, ale ksiądz nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu

Kara może być jeszcze wyższa, jeśli biegli powołani przez prokuraturę uznają, że skradzione figurki aniołów miały szczególne znaczenie dla kultury. Wówczas może spędzić za kratkami nawet 10 lat.

O sprawie pisaliśmy przed kilkoma tygodniami. Ksiądz Marcin J. przebywał przed kilkoma laty w klasztorze paulinów w Wieruszowie. To stamtąd po jednym z remontów z ołtarza zginęły dwie zabytkowe figurki aniołków z XVII wieku, które później wystawiono do sprzedaży na internetowej aukcji.

Kilka tygodni temu podczas kontroli drogowej lichtarze znaleziono w bagażniku auta duchownego. Natychmiast zareagował biskup kaliski, Edward Janiak, który odwołał księdza z funkcji proboszcza i dodatkowo zawiesił go w sprawowaniu czynności duszpasterskich.

Prokuratura Rejonowa w Wieluniu zarzuciła byłemu proboszczowi raszkowskiej parafii przywłaszczenie dwóch rzeźb sakralnych o łącznej wartości 20 tys. zł i próbę ich sprzedaży. Prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym samochodu osobowego należącego do księdza o wartości 50 tys. zł.

Marcin J. nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu.

[2013.06.25] NaszeMiasto.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: