Bierzmowanie po skorzewsku, czyli gmina Kościerzyna w ogólnopolskiej prasie

O Zespole Szkół w Skorzewie znów się mówi. Tym razem rozgłos, i to niekoniecznie w pozytywnym świetle, zapewnił placówce tygodnik „Fakty i Mity”. W najnowszym numerze pisma można przeczytać o szczególnym trybie egzaminowania tamtejszych kandydatów do bierzmowania.

Autorka tekstu, Anna Tarczyńska, dotarła do pytań, na które właściwa odpowiedź ma być determinantem chrześcijańskiej dojrzałości skorzewskiej młodzieży. Obok pytań o ewangelię i historię kościoła, na liście opracowanych przez ks. prałata Eugeniusza Filipskiego (proboszcz miejscowej parafii) zagadnień dla młodzieży przygotowujących się do sakramentu znalazło się też kilka zaskakujących pozycji.

O przygotowaniach do bierzmowania w skorzewskim gimnazjum napisał tygodnik "Fakty i Mity"

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Skorzewie, aby przebrnąć przez egzamin parafialny, będący obok egzaminu diecezjalnego warunkiem otrzymania bierzmowania, muszą być w stanie odpowiedzieć m.in. na następujące pytania:
Dla nas, chrześcijan, Bóg, Kościół, Ojczyzna są najwyższymi wartościami. A dla liberałów i ateistów. ..?
Którzy ludzie chcą usunąć religię z życia Unii Europejskiej, aby zaprowadzić wszędzie ateizm publiczny?
Kto pierwszy zażądał usunięcia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego?
Aktualnie działacze jakich partii są wrogami Krzyża i Kościoła?
Czy zauważasz w telewizji ludzi nienawidzących Boga?
Podaj przykłady, że nawet sądy coraz częściej osądzają niesprawiedliwie katolików, zasłaniając się prawem unijnym?
Jaka jest treść okrzyków bojowych SLD pod adresem Kościoła katolickiego? Podaj 14 (sic!) przykładów

Większość z tych zagadnień opatrzona jest przy tym komentarzem, który bezkrytycznie przyjąć należy jako właściwą odpowiedź, gwarantującą pozytywny wynik egzaminu. I tak, młodzież ze Skorzewa wejść ma w chrześcijańską dorosłość oceniając liberałów jako ludzi nastawionych jedynie na zysk i wzbogacanie się, a prezydenta i ugrupowania lewicowe jako wrogów kościoła i wiary katolickiej. Inaczej z bierzmowania nici. Autorka artykułu dodaje, że odpowiedzi na ostatnie z przytoczonych pytań z ciekowości sama starała się znaleźć w internecie, ale mimo usilnych prób nie zdołała wypisać nawet połowy wymaganego minimum antykościelnych haseł autorstwa SLD.

Poproszony przez tygodnik o skomentowanie powodów akurat takiego doboru pytań ks. Filipski stwierdził, że:
– To są pytania badające znajomość prasy katolickiej. Osoba przystępująca do bierzmowania musi dać świadectwo światłego katolika, czyli musi znać rzeczywistość, która ją otacza na co dzień.

Nic złego w całej historii nie widzi też dyrektor Zespołu Szkół w Skorzewie, Jarosława Kiedrowska.
– Ksiądz proboszcz nie jest u nas zatrudniony, ale bywa na lekcjach religii, żeby skontrolować pracę katechetów. Zagadnienia egzaminacyjne do bierzmowania? Żaden z rodziców ani uczniów się nie poskarżył, więc ja nie muszę o takich sprawach wiedzieć, bo to są subtelne wiadomości, a zajęcia odbywają się poza szkołą – wyjaśniła dziennikarce „Faktów i Mitów”.

[2013.05.07] Koscierski.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: