FiM – Kulczyk w sutannie

Mówi o sobie, że ma głowę do interesów. Jest hotelarzem, kamienicznikiem, biznesmenem, członkiem kilku fundacji i społecznych komitetów. Ks. dr Bronisław Fidelus to szara eminencja kościelnego biznesu w Polsce.

Parafia mariacka w Krakowie należy do najbogatszych w Polsce, a wszystko dzięki proboszczowi ks. dr. Bronisławowi Fidelusowi, który – od kiedy nastał w 1995 r. – zamienia ją w doskonale prosperującą firmę.

Teraz kręci największy interes życia. Parafia kościoła Mariackiego domaga się przed Komisją Majątkową w Warszawie przekazania doskonale usytuowanych 21 ha gruntów w dzielnicy Bronowice Małe (przylegają do Śródmieścia). Obecnie na spornych terenach znajdują się trzy pracownicze ogródki działkowe – „Widok”, „Złoty Róg” i „Piast” – oraz Zakłady Nasiennicze „Polan”. Parafia domaga się od miasta zwrotu tych terenów, bo rzekomo zostały jej bezprawnie zabrane. Swoje żądania ks. Fidelus wycenia na 47 milionów złotych.

Innego zdania są władze miasta. – Wszystko było zgodne z prawem, co można stwierdzić po zapoznaniu się z protokołami przejęcia parafialnych gruntów rolnych na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. – słyszymy w krakowskim magistracie.

Parafia jest jednak nieugięta. W razie przegranej miasto będzie musiało przekazać sporne nieruchomości Kościołowi bądź wypłacić 47 mln zł rekompensaty, bądź – jeśli zgodzi się ks. Fidelus – zamienić je na tyle samo warte gminne kamienice z… mieszkańcami. Zanim jednak złotonośny kąsek trafi we władanie prałata Fidelusa, ten nie traci czasu i robi inne biznesy. Po otrzymaniu kilku kamienic (przy ul. Siennej i Mikołajskiej) na początku lat 90. Fidelus zajął się wynajmem lokali. Oprócz kasy z czynszów potężny grosz płynie z ekskluzywnego hotelu „Wit Stwosz”, z usytuowaną w podziemiach restauracją oraz salą konferencyjną (10 proc. zniżki mają księża i zakonnicy). Dobę w pokoju jednoosobowym można spędzić za 220 zł, za dwuosobowy trzeba zapłacić 340 zł,  a za apartament w sezonie (kwiecień–październik) – nawet 500 zł. Do tego dochodzą zyski ze sklepu z dewocjonaliami.

Ks. prałat infułat dr Bronisław Fidelus należy do ścisłego Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który rozdziela kasę z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W 2003 roku przewidziano dla bazyliki Mariackiej 800 tysięcy złotych. Rok wcześniej bazylika otrzymała 460 tysięcy złotych dotacji na remonty.

Ks. Fidelus uczył się biznesu od największych kościelnych person – za czasów kard. Karola Wojtyły był notariuszem krakowskiej kurii (1968–1978), potem – za kard. Franciszka Macharskiego – wicekanclerzem (1978–1981), a następnie – w latach 1981–1995 – kanclerzem. W latach 1993–1995 piastował funkcję ekonoma kurii. Nauka nie poszła w las!

[2004] FaktyiMity.pl Nr 2(201)/2004

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: