Modlitwa w Twojej intencji? Wystarczy sms do Radia Rodzina za 9 zł

Radio Rodzina, rozgłośnia archidiecezji wrocławskiej, nie musi już starać o pozwolenie na SMS-ową zbiórkę mającą wspomagać działalność tej stacji. Powód? Radio wprowadziło do regulaminu zapis, że w zamian za to, że ktoś wyśle SMS z hasłem „Pomagam” (za 7 lub 9 zł), otrzymuje modlitwę w swojej intencji na antenie Radia Rodzina.

Taką informację otrzymało Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji, które zaraz po ujawnieniu przez „Gazetę Wrocławską” tej sprawy wystąpiło do dyrekcji Radia Rodzina z żądaniem wyjaśnień. – Sprawdziliśmy regulamin zbiórki, który radio opublikowało na swojej stronie i jeśli chodzi o wysyłanie esemesów z hasłem „Dedykacje” czy „Intencje”, nie było problemu. Mamy tu bowiem do czynienia z nabywaniem w zamian świadczenia: udziału w konkursie czy intencji podczas audycji, co sprawia, że realizowane w ten sposób wsparcie nie jest bezinteresowne, czyli nie odpowiada ustawie o zbiórkach publicznych – tłumaczył wtedy Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Podkreślał, że inaczej sprawa wygląda w przypadku hasła „Pomagam”, bo tu wysłanie SMS-a nie jest powiązane z otrzymaniem w zamian żadnej usługi. Dyrekcja radia złożyła już pisemne wyjaśnienie. – Z treści korespondencji wynika, że radio zmieniło regulamin akcji, doprecyzowując, że również za esemesy o treści „Pomagam” otrzymuje się konkretną usługę – codzienną modlitwę – dodaje Artur Koziołek.

Dla ministerstwa to, że zmianę wprowadzono teraz, a zbiórka trwa od grudnia 2012 roku, nie ma znaczenia. Bo, jak tłumaczy rzecznik, nie wprowadzono zmiany w sposobie korzystania z serwisu SMS, ale uściślono zasady. Dlatego ministrostwo zobowiązało jedynie radio do opublikowania na stornie internetowej nowego regulaminu, w którym te informacje się znajdą.

To dla Radia Rodzina bardzo dobra wiadomość, bo mimo że przed publikacją artykułu, w którym ujawniliśmy, że zbiórka nie otrzymała zezwolenia, ks. Cezary Chwilczyński, dyrektor radia, zapewniał, iż brak zgody to niedopatrzenie i niezwłocznie o taką wystąpi, to Radio by jej nie dostało. Dlaczego? Pozwolenie może być bowiem udzielone jedynie stowarzyszeniom, fundacjom albo komitetom. W ustawie nie ma mowy o firmach prywatnych, a organizatorem zbiórki Radia Rodzina jest Polest Estrada Dolnośląska. To na konto tej firmy, a nie konto radia w kurii wpływają pieniądze z esemesów nadesłanych przez słuchaczy. Podobnie jak pieniądze od sponsorów corocznej Nocy Kościołów.

[2013.06.20] GazetaWroclawska.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: