Nielegalna zbiórka esemesowa Radia Rodzina. Policja prześwietli rozgłośnię

Katolickie Radio Rodzina, rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej, prowadzi nielegalną zbiórkę pieniędzy za pomocą esemesów. Akcja nie została formalnie zgłoszona i nie uzyskała odpowiednich zezwoleń. Co więcej, pieniądze nie trafiają na konto rozgłośni, tylko prywatnej firmy.

Katolickie Radio Rodzina od grudnia reklamuje na swojej stronie internetowej, a także na antenie, pakiet usług esemesowych. Słuchacze mogą wysłać esemesa na wskazany numer konta i w ten sposób na przykład zamówić i opłacić intencję, ale także pomóc rozgłośni finansowo. Jedna wiadomość tekstowa z hasłem „POMOC” to koszt 6 zł lub 9 zł.

„Liczymy na aktywność naszych słuchaczy. Radio Rodzina jest rozgłośnią niekomercyjną, której jedynym źródłem utrzymania jest pomoc finansowa słuchaczy” – czytamy na internetowej stronie Radia Rodzina.

Tyle że ta zbiórka jest nielegalna. Nie została bowiem zgłoszona i nie uzyskała zezwolenia ani w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu, ani w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zbiórkach publicznych na organizatorze ciąży taki obowiązek, a za jego niedopełnienie grożą sankcje karne. Kodeks wykroczeń mówi, że organizator nielegalnej zbiórki może zostać ukarany grzywną, a dodatkowo obligatoryjnie orzeka się przepadek zebranych w ten sposób pieniędzy.

Jak ustaliliśmy, pieniądze z esemesów nie wpływają na subkonto Radia Rodzina w kurii, lecz na konto prywatnej firmy Polest Estrada Dolnośląska, która zajmuje się m.in. organizacją koncertów w kościołach. Podobnie jest z pieniędzmi zbieranymi przez Radio Rodzina na organizację imprezy pod hasłem Noc Kościołów. Sponsorzy wpłacają je również na to samo prywatne konto.

– Mamy z tą firmą podpisaną umowę o współpracy, a jednym z jej elementów jest obsługa księgowa – tłumaczył nam ksiądz Cezary Chwilczyński, dyrektor Radia Rodzina.

Z naszych informacji wynika, że kilka tygodni temu kuria interweniowała w tej sprawie. – Rzeczywiście, mieliśmy wątpliwości i poprosiliśmy księdza dyrektora o wyjaśnienia – przyznaje ksiądz Stanisław Jóźwiak, kanclerz Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. – Dyrektor Radia zapewnił nas, że to najlepsze rozwiązanie i zgodne z prawem, więc temat uznaliśmy za zamknięty – dodaje.

Jednocześnie kanclerz zaznacza: – Mogę zapewnić, że jeśli pojawią się jakieś nowe okoliczności w tej sprawie, to będziemy domagać się dodatkowych wyjaśnień. Każda taka zbiórka pieniędzy musi być transparentna.

Dodajmy, że nowe okoliczności są, bo o tym, że zbiórka jest prowadzona bez wymaganych zezwoleń, wrocławska kuria nie widziała.

Zapytaliśmy księdza Chwilczyńskiego, dlaczego Radio nie wystąpiło o zgodę na zbiórkę publiczną. Początkowo przekonywał, że wszystko jest zgodnie z prawem. Kilka godzin później przyznał, że musiało dojść do przeoczenia. – Jeszcze dziś wraz z firmą Polest Estrada, która jest organizatorem tej zbiórki, wystąpimy o taką zgodę do ministerstwa. Mam już wszystkie potrzebne do tego dokumenty – mówił nam w piątek ksiądz dyrektor.

Sprawdziliśmy. W regulaminie dotyczącym esemesowej zbiórki jest informacja, że jej organizatorem jest… Katolickie Radio Rodzina.

Co się stanie z nielegalnie zebranymi pieniędzmi? W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji powiedziano nam, że tą sprawą mogą zająć się jedynie organa ścigania. Urzędnicy zamierzają złożyć stosowne zawiadomienie na policji.

[2013.06.03] GazetaWroclawska.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: