Za mszę pogrzebową 1110 zł. I ani grosza mniej

Kolejny kościół żąda bajońskich kwot za mszę pogrzebową – 1110 zł. – Moja ciocia miała 1150, więc ksiądz bez wahania powiedział, że wyda jej z 50 – mówi pani Emilia o organizacji pogrzebu w parafii Św. Trójcy w Starachowicach.

To najstarszy kościół w tym mieście, wybudował go opat benedyktynów w 1626 roku. W związku z tym to tam postanowiła zorganizować pogrzeb swego syna ciocia pani Emilii, która zgłosiła się do nas i opowiedziała sytuację.

Ciocia w parafii załatwiała wszelkie formalności. – Gdy zapytała księdza o cenę, ten bez wahania podał cennik i konkretną kwotę – opowiada pani Emilia. Liczby zaskoczyły zainteresowaną – 1110 zł za mszę pogrzebową. Chyba, że rodzina chce też usłyszeć „Anielski orszak” wykonany przez organistę – wtedy dodatkowo należy zapłacić 200 zł. W cenie zawierała się tylko i wyłącznie msza. – Kadzidło i modlitwa na cmentarzu to już osobna kwestia – ocenia nasza czytelniczka.

Według niej ciocia miała w portfelu 1150 zł. – Powiedziała, że tyle ma , a on odpowiedział, że nie ma problemu, bo wyda jej z 50 zł – mówi pani Emilia. Dodaje, że wszystko trzeba było zapłacić od razu, nie pozwolono jej zaczekać na przykład do otrzymania zasiłku pogrzebowego.

Czy rzeczywiście cennik i zwyczaje księży spod egidy Św. Trójcy w Starachowicach są tak rygorystyczne? Zadzwoniliśmy w tej sprawie do proboszcza parafii, ks. Edwarda Rdzanka. – Ta rodzina powinna była przyjść do mnie i porozmawiać o tym – tłumaczy ks. Rdzanek.

Zaprzecza też, aby w parafii był jakikolwiek taryfikator ustalający cenę za konkretne nabożeństwa kościelne. Nie chciał się jednak podjąć oceny, czy to nie za wysoka kwota i skąd w ogóle się wzięła. – Nie udzielę odpowiedzi na pozostałe pana pytania, bo nie jest pan osobą zainteresowaną – uciął rozmowę ks. Rdzanek.

Starachowicka parafia podlega pod kurię radomską. Jej rzecznik, ks. Sławomir Fundowicz, mówi, że również i kuria nie ustala z góry stawki za msze pogrzebowe.

– Ta osoba mogła też się zgłosić kurii diecezjalnej. Wtedy badamy, skąd taka suma, czy rodzinę stać i podejmujemy rozstrzygnięcie – często jest i tak, że pogrzeby odprawiamy za darmo – mówi ks. Fundowicz.

W ostatnim czasie to kolejna sprawa związana z wysokimi opłatami za uroczystości pogrzebowe. W zeszłym tygodniu opisaliśmy sytuację z Mnichowa. W tamtejszej parafii Św. Szczepana za mszę pogrzebową trzeba zapłacić 1000 zł. Rzecznik prasowy kieleckiej kurii, ks. Dariusz Gącik tłumaczył wtedy, że wysokość opłat zależy nie od diecezji, a od parafii. – Są one umowne, nie mamy wiedzy, kto i ile żąda za pogrzeb – powiedział ks. Gącik.

[2012.05.15] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: