Episkopat Dominikany wystąpił do prokuratury w sprawie byłego nuncjusza

Kościół Dominikany zwrócił się dziś do prokuratury krajowej o zastosowanie wobec zdymisjonowanego nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Józefa Wesołowskiego, w związku z oskarżeniem o pedofilię, sankcji przewidzianych prawem – podały miejscowe media.

Wniosek o wszczęcie postępowania prokuratorskiego dotyczy również trzech innych duchownych, którzy – jak oświadczył przewodniczący Episkopatu Dominikany – dopuścili się aktów pedofilii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Dominikany kardynał Nicolas de Jesus Lopez Rodriguez odczytał w czwartek na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu dokument zatytułowany „Nieodzowna refleksja”.

W dokumencie tym Kościół Dominikany „usilnie prosi wymiar sprawiedliwości, aby działał zdecydowanie i z całą otwartością (wobec tych księży) na podstawie rzetelnych dochodzeń i zastosował sankcje przewidziane w Kodeksie Karnym”.

Czołowy dziennik ukazujący się w stolicy Dominikany, „El Nacional”, obszernie relacjonując wystąpienie kard. Lopeza Rodrigueza cytuje jego słowa, że „Kościół katolicki jest zaniepokojony i zawstydzony z powodu wspomnianych wyżej zdarzeń w różnych punktach kraju”.

Na konferencji prasowej podano m.in., że abp Wesołowski jest oskarżony

picie alkoholu w miejscach publicznych i utrzymywanie stosunków seksualnych z dziećmi.

„Ten, kto źle postępował, jak były nuncjusz Józef Wesołowski – cytuje dziennik dokument Episkopatu – musi ponieść odpowiedzialność za swe czyny”.

Już w środę rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi poinformował, że decyzją papieża nuncjusz apostolski w Dominikanie abp Józef Wesołowski został odwołany i zwolniony ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię, a Stolica Apostolska wszczęła w tej sprawie postępowanie.

[2013.09.05] Interia.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: