Czy ksiądz katecheta współżył z gimnazjalistką? Kuria zawiesza

Czy ksiądz katecheta uprawiał seks z uczennicą gimnazjum katolickiego? Sprawę bada prokuratura, a kuria zabrania duchownemu pełnienia wszelkich posług i noszenia sutanny

Radna SLD Ewelina Balt podczas poniedziałkowej sesji częstochowskiej rady ujawniła, że ksiądz Piotr F. uczący religii w katolickim gimnazjum przy parafii św. Józefa miał odbyć stosunek ze swoją uczennicą. Doszło do tego na szkolnej wycieczce pod koniec ubiegłego roku szkolnego. Podobną informację nieoficjalnie kilka dni wcześniej otrzymał naczelnik miejskiego wydziału edukacji, za to nikt o ewentualnym zajściu nie powiadomił ani prokuratury, ani kuratorium oświaty. Dyrektorka gimnazjum Janina Grewenda zapewniała, że nic wcześniej nie wiedziała ani ona, ani nikt z nauczycieli.

Jeśli wykroczył przeciwko szóstemu przykazaniu…

Ksiądz F. faktycznie był w czerwcu z uczniami na zagranicznym wyjeździe. Od powrotu nie pojawił się w szkole. Rzecznik kurii ks. Piotr Zaborski poinformował w poniedziałek „Gazetę”, że duchowny poprosił o roczny urlop zdrowotny. Zapewniał także, że kurii nic nie wiadomo, „jakoby miało dojść do podobnego incydentu”. We wtorek na stronie częstochowskiej kurii pojawił się jednak komunikat podpisany nie przez rzecznika, lecz kanclerza kurii metropolitalnej ks. Krzysztofa Dziuba. Ksiądz F., w związku z podejrzeniami popełnienia przestępstwa, „został suspendowany, czyli ma zakaz wykonywania wszystkich aktów władzy święceń oraz nie może używać stroju duchownego”.

Kanclerz powołuje się na Kodeks prawa kanonicznego, a dokładnie zapis, że „Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego”. Z komunikatu wynika również, że w archidiecezji trwa postępowanie wyjaśniające, a jeśli podejrzenia się potwierdzą, akta sprawy zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej.

Sprawę bada prokurator

Do poniedziałku o sprawie nie wiedziały też ani policja, ani prokuratura. We wtorek w prokuraturze zapadła decyzja o wszczęciu postępowania sprawdzającego. – Podstawą są wyłącznie doniesienia prasowe. Nie otrzymaliśmy żadnego doniesienia. Jako że sprawa dotyczy osoby małoletniej, postępowanie rozpoczęto z urzędu. Prowadzone jest kierunku art. 199 par. 2 kodeksu karnego, który mówi o wykorzystaniu stosunku zależności wobec osoby małoletniej przed ukończeniem 17. roku życia – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

Prokurator prowadzący postępowanie już zwrócił się do miejskiego wydziału edukacji, by urzędnicy przekazali mu posiadaną wiedzę, będzie chciał przesłuchać nagrania z sesji rady miasta, zażąda też wyjaśnień od dyrekcji szkoły. – Oczywiście najważniejsza w tej sprawie będzie postawa uczennicy i jej rodziców – zaznacza prok. Ozimek.

[2013.10.1] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: