Ksiądz kazał im zakładać srebrne legginsy? Wstrząsający reportaż o ks. Gilu

Gdyby nie nasze dziennikarskie śledztwo, nic by się nie stało – mówiła w reportażu poświęconym skandalowi pedofilskiemu dziennikarka, która ujawniła materiały z udziałem polskich księży w dominikańskiej telewizji. Jak dodała, dopiero po drugim filmie, w którym pokazano ofiary arcybiskupa Józefa Wesołowskiego i ks. Wojciecha Gila, o sprawie zawiadomiono Watykan. Reportaż Cypriana Jopka o skandalu pedofilskim na Dominikanie pokazano w programie „Czarno na Białym” w TVN24.

Matka chłopca, którego wykorzystać miał ks. Wojciech Gil, mówiła, że rozmawiała z synem o tym, co się stało. – Mój syn był zdenerwowany, mówił, że nie chce chodzić do kościoła – powiedziała. Wspominała, że razem z mężem zmuszali syna do tego, by do kościoła jednak chodził, dopóki nie dowiedzieli się, co się stało. – Ksiądz zmuszał go i innych chłopców, by stali przed nim i się masturbowali, podczas gdy on ich nagrywał – mówiła.

Luiza Liranzo, prokurator która zajmuje się sprawą potwierdza, że przeszukano dom księdza Gila i „znaleziono materiał, który zgadza się z oskarżeniami”. W domu polskiego księdza ujawniono m. in. damską odzież, m.in. srebrne legginsy, w które – jak podano – mieli przebierać się molestowani chłopcy. Na dysku komputera były zdjęcia o charakterze pedofilskim.

Skandal na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż przedstawiający nuncjusza, który odwiedzał miejsca w stolicy kraju słynące z prostytucji nieletnich.

Ks. Wojciech Gil jest poszukiwany na Dominikanie. Tamtejsza policja zwróciła się o pomoc do Interpolu, który umieścił list gończy za polskim duchownym na stronie internetowej. W chwili wybuchu afery był w Polsce na wakacjach. Michalita nie wrócił na Dominikanę.

Władze Dominikany badają również sprawę – byłego już – nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu odwołał papież w związku z podejrzeniami o pedofilię.

[2013.09.30] WP.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: