Rodzice oskarżają arcybiskupa Wesołowskiego. „Bardzo bolesne okoliczności”

Rodzice kilku chłopców oskarżyli byłego nuncjusza apostolskiego Józefa Wesołowskiego o molestowanie seksualne ich dzieci – informuje prokuratura na Dominikanie.

– Mamy doniesienia o popełnieniu przestępstwa od kilkorga rodziców – mówi prokurator Bolivar Sanchez, który został wyznaczony przez Prokuratora Generalnego Francisco Domingueza Brito do prowadzenia tej sprawy, cytowany przez agencję AFP.

– Do tej pory przesłuchaliśmy trzech chłopców tutaj na miejscu (w Santo Domingo – przyp. red.) i czterech poza okręgiem – stwierdza Sanchez. – Wszyscy są w wieku od 13 do 18 lat i pochodzą z bardzo biednych dzielnic – dodaje.

– Na tym etapie śledztwa nie możemy zdradzać szczegółów, ale mogę powiedzieć, że jest kilka bardzo bolesnych okoliczności tej sprawy – mówi.

Kościół Dominikany zaapelował w zeszły czwartek do prokuratury o zastosowanie abp. Józefa Wesołowskiego sankcji przewidzianych prawem – podały w zeszły czwartek miejscowe media.

Dzień wcześniej Watykan potwierdził, że Wesołowski został odwołany przez papieża Franciszka ze stanowiska nuncjusza apostolskiego na Dominikanie. Do odwołania miało dość 21 sierpnia tego roku.

Stało się to po publikacjach miejscowej prasy, która donosiła, że arcybiskup korzysta z płatnych usług seksualnych nieletnich.

Sprawa abp Wesołowskiego wywołała ogólnonarodowy skandal.

Nieoficjalnie wiadomo, że od chwili odwołania z Dominikany abp Wesołowski przebywa w Rzymie.

Mimo, że lokalne władze kościelne wraz z władzami Dominikany zapewniły, że aktualne miejsce pobytu oskarżonego nie będzie miało wpływu na śledztwo w tej sprawie, to w tej chwili nie ma możliwości, by były nuncjusz stanął przed dominikańskim sądem.

Pomiędzy obydwoma krajami nie została podpisana umowa ekstradycyjna.

Jeśli w toku śledztwa zarzuty pedofilii stawiane pod jego adresem potwierdzą się, to według prawa międzynarodowego będzie mógł być sądzony w Watykanie. Watykan zdecydował się podjąć własne śledztwo w tej sprawie.

Arcybiskup Wesołowski był nuncjuszem na Dominikanie przez pięć lat.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Karola Wojtyły. Od 1980 roku pracował w placówkach dyplomatycznych Watykanu. W 2000 roku otrzymał sakrę biskupią od papieża Jana Pawła II i został nuncjuszem apostolskim w Boliwii. W latach 2002-08 był nuncjuszem w krajach azjatyckich, skąd w 2008 roku skierował go na Dominikanę Benedykt XVI.

[2013.09.11] Interia.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: